Anna Kornelia Jędrzejewska zapowiada powstanie Muzeum Historii Bydgoszczy / Fot. B. Witkowski/UMB
W spichrzach nad Brdą powstanie Muzeum Historii Bydgoszczy. – To był jeden z elementów mojego programu przedstawionego w konkursie – mówi Anna Kornelia Jędrzejewska, dyrektorka Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego.
Już w przyszłym tygodniu zostanie otwarta nowa wystawa pn. „Inne miasto… Zniszczenia wojenne Bydgoszczy (1939-1945)”. – Nieprzypadkowo też ekspozycję prezentujemy w tworzonym Muzeum Historii Bydgoszczy – informuje MOB w prasowym komunikacie.
Zapytaliśmy o ideę powstania Muzeum Historii Bydgoszczy Annę Kornelię Jędrzejewską, kierującą bydgoską placówką od kilku miesięcy. – Spichrze nad Brdą – Muzeum Historii Bydgoszczy to jeden z elementów mojego programu przedstawionego w konkursie na dyrektora. W naszym muzeum znajduje się około 150 tysięcy artefaktów i wiele z nich jest związanych z historią miasta. Nie trzeba szukać ich daleko, bo są blisko. Chcemy je pokazywać – wyjaśnia dyrektorka Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego.
Nowa wystawa poświęcona dziejom Bydgoszczy będzie do oglądania od 17 stycznia do końca roku
W spichrzach przy ul. Grodzkiej można zwiedzać stałą wystawę poświęconą historii Bydgoszczy. Natomiast 17 stycznia zostanie otwarta nowa, czasowa ekspozycja pn. „Inne miasto… Zniszczenia wojenne Bydgoszczy (1939-1945)”. Jej kuratorami są dr Anna Nadolska i Filip Semrau. W roli głównej wystąpi utracona w czasie wojny zabudowa m.in. zachodnia pierzeja Starego Rynku, obiekty związane z katolicyzmem i judaizmem oraz ślady polskości i lokalnej tożsamości usuwane przez niemieckiego okupanta. Poznany ją wystawie dzięki archiwalnym fotografiom, historiom ludzi użytkujących zniszczone obiekty, ocalonym z zawieruchy wojennej przedmiotom, dokumentom, pamiątkom i zdjęciom rodzinnym. O działaniach zbrojnych, które przyczyniły się do dewastacji fragmentów Bydgoszczy, przypomną broń i militaria.
– Traktujemy tę ekspozycję jako pierwszy krok do tworzenia Muzeum Historii Bydgoszczy. Ten proces będzie trwał kilka lat. Planujemy także przebudowę obecnej wystawy stałej – mówi Anna Kornelia Jędrzejewska.
Wielu bydgoszczan pamięta ekspozycję „Polacy i Niemcy w Bydgoszczy” z 2006 roku. Wtedy w spichrzach można było obejrzeć, jak kształtowały się dzieje zamieszkania w jednym mieście ludzi dwóch narodowości. Jedni nazywali je Bydgoszczą, a dla drugich było Brombergiem.
Spichrze nad Brdą – Muzeum Historii Bydgoszczy mają być miejscem ukazującym wielowiekowe dzieje naszego miasta, które w kwietniu obchodzi 661. urodziny.
Uroczyste otwarcie wystawy czasowej „Inne miasto… Zniszczenia wojenne Bydgoszczy (1939-1945)”, które odbędzie się 17 stycznia o godz. 18.00 w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7-11).