Wrzesień w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy. Padnie wiele odpowiedzi na ciekawe pytania

Jaki był wkład Polaków w dzieło złamania szyfrów Enigmy? Co skrywa w sobie tajemniczy refektarz? Czym charakteryzuje się flora i fauna Starego Kanału Bydgoskiego? Odpowiedzi poznamy podczas spotkań i imprez organizowanych przez Muzeum Okręgowe.

Wrzesień obfituje w wystawy, warsztaty, wykłady i spacery po gmachu Muzeum Okręgowego. W programie znajdzie się coś dla młodszych i starszych.

Muzeum Okręgowe: Spotkajmy się na Gdańskiej 4

W środę, 14 września o godzinie 17, odbędzie się wykład pn. „Bohaterowie naszych ulic. Wkład Polaków w dzieło złamania szyfrów Enigmy i jego wpływ na losy II wojny światowej”. Jerzy Lewic z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy przedstawi m.in. organizację polskiego wywiadu radiowego.

We wszystkie wrześniowe czwartki przy ul. Gdańskiej 4 – darmowe zwiedzanie wystawy „OBRAZY NIE RZECZYWISTOŚĆ: inspiracje i aspiracje”. W ramach ekspozycji prezentowane są głównie zbiory własne muzeum, ukazujące nurty plastyczne Polski ostatnich 60 lat. To także okazja, żeby obejrzeć kolekcję dzieł pt. „Jan Stanisławski i uczniowie”. Została przekazana przez Wandę i Leonarda Pietraszaków Bydgoszczy i jej mieszkańcom.

16, 22 i 29 września wszyscy miłośnicy historii są zaproszeni na spotkanie z konserwatorem. Odkrywca malowideł w refektarzu Klarysek, Lesław Cześnik, przybliży historię znaleziska i całego budynku przy ul. Gdańskiej 4. Limit osób na grupę wynosi 20 osób. Obowiązują zapisy mailowe: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl

W dniach 21-23 września, w godzinach 10-16, zorganizowane zostaną warsztaty dla uczniów klas I-IV szkół podstawowych. Odbędą się w związku z konkursem „Wymarzone muzeum”. Prace stworzone w trakcie warsztatów, wezmą udział w konkursie. Jego zwieńczeniem będzie wystawa w Muzeum Okręgowym. Tegorocznym motywem przewodnim jest baśń „O kransnoludkach i sierotce Marysi”. Zapisy mailowe: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl

18 września sympatycy Bydgoszczy mogą wziąć udział w spotkaniu „Korzenie. Wspólnie budujemy (i smakujemy) Bydgoszcz. Sobota, 24 września upłynie pod znakiem jesiennej flory i fauny. Plenerowy wykład połączony ze spacerem historycznym poprowadzi Jolanta Skibińska-Wróbel. Opowie m.in. o roślinach, które mogą być lekarstwem dla ciała i duszy. Tego samego dnia, w Ogrodzie Społecznika Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, odbędą się plastyczne warsztaty. Za pomocą jesiennych darów natury każdy uczestnik będzie mógł stworzyć swoje niepowtarzalne dzieło sztuki. Obowiązują zapisy.

W piątek, 30 września, w ramach Festiwalu Kultury bez Barier, poprowadzony zostanie wykład „Lalki w kulturze japońskiej”. Zostanie on połączony z pokazem lalek z kolekcji własnej. Lalki towarzyszą Japończykom przez całe życie. Są dla nich amuletami chroniącymi, przedmiotami magicznymi związanymi ze światem duchowym, a także kunsztownymi obiektami kolekcjonerskimi. Japońskie dzieci są obdarowywane lalkami przez swoich dziadków w trakcie pierwszego roku życia. Stanowią swoiste talizmany ochronne.

W trakcie warsztatów „Świat do gry nogami” będzie można ulepić własną, humanoidalną postać inspirowaną różową laleczka z pomocą kopii wydrukowanej na drukarce 3D. Wydarzenie dostępne dla osób niewidomych, niedowidzących, z niepełnosprawnością intelektualną

Muzeum Okręgowe. Weekend seniora z kulturą

W pierwszy weekend października, w gmachu Muzeum Okręgowego, rządzić będą seniorzy. W sobotę, 1 października i niedzielę, 2 października, zaplanowane są dwie imprezy.

Pierwsze z nich pn. Kontakt/ownia związane jest z wystawą „Stanisławski i uczniowie”. Będzie to trening pamięci z pejzażem. Przygotowane zagadki i rebusy zapewnią seniorom solidny trening umysłu.

Dzień później, w czasie specjalnego spotkania z kuratorem, seniorzy pożegnają wystawę „12 minut”. Spotkanie polecane jest w szczególności miłośnikom historii i czasu.

Udostępnij: Facebook Twitter