Od końca września można korzystać z punktu widokowego na Wieży Ciśnień / Fot. MWiK
Tysiące osób odwiedziło już nową Pijalnię Wody i wyremontowaną Wieżę Ciśnień. Oba budynki są zarządzane Miejskie Wodociągi Kanalizację. – Zapraszamy wszystkich do naszych obiektów. Cieszymy się także dużym zainteresowaniem po ich otwarciu – przekazuje MWiK.
Dzięki wybudowanej nowej pijalni od 21 września, bydgoszczanie mogą za darmo napić się wody z wartościowymi minerałami. Punkt nie jest czynny całodobowo, jak miało to miejsce przed budową pijalni, ale za to pobieranie wody odbywa się w wygodnych i higienicznych warunkach. Wodę podają pracownicy Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. – Odwiedzają nas przechodnie, ale przybywa sporo osób uprawiających sport, biegaczy i rowerzystów, napełniających swoje bidony – informuje MWiK.
Przy ul. Gdańskiej 242 wybudowano cztery krany z różnymi rodzajami wód (4-jonowa, 3-jonowa, woda uzdatniona oraz woda funkcyjna na bazie wody wzbogaconej w potas). Każda z nich charakteryzuje się bogatym składem mineralnym w zakresie wodorowęglanów, wapnia i magnezu, a w zależności od ich źródła ujmowania – może je wyróżniać zawartość sodu, żelaza, strontu i litu.
Największym zainteresowaniem cieszy się woda potasowa.
Pijalnia wody. Wysoka jakość
– Konsekwentne, prowadzone od wielu lat inwestycje sprawiły, że mamy w Bydgoszczy wodę wyjątkowo dobrej jakości. Z badań wynika, że woda z ujęcia w Lesie Gdańskim niczym nie ustępuje, a nawet jest lepsza, niż wody butelkowane – mówił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Pijalnia czynna jest codziennie w godz. 9:00 – 18:00 do końca października. W ciągu trzech tygodni od otwarcia odwiedziło ją ponad 3000 osób. W sezonie zimowym (od listopada) pijalnia wody będzie zamknięta.
Punkt znajdujący się przy ul. Gdańskiej od początku cieszył się sporą popularnością wśród mieszkańców naszego miasta. Uruchomiono go z okazji stulecia MWiK w Bydgoszczy w 2000 roku. Przez dwie dekady mieszkańcy zaopatrywali się w wodę z kranów czerpaną bezpośrednio ze studni oraz wodę uzdatnioną. Krany zamknięto podczas pandemii w 2020 roku.
Remont i przebudowa popularnego źródła wody w Lesie Gdańskim kosztowały MWiK 900 tys. złotych.
We wrześniu uroczyście otwarto pijalnię / Fot. MWiK.
Odnowiona Wieża Ciśnień zaprasza w swoje progi
Dwa dni po pijalni, po długim remoncie, otwarto Wieżę Ciśnień. Budynek wchodzi w skład Muzeum Wodociągów MWiK (razem z Halą Pomp przy ul. Gdańskiej). Największym zainteresowaniem cieszy się w weekendy. W ostatni wrześniowy weekend, gdy otwierano wieżę dla gości, a wejście było bezpłatne, muzeum zwiedziły 994 osoby.
Dla odwiedzających ponownie otwarte są stałe ekspozycje oraz wiele cennych eksponatów, między innymi: drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia i dokumenty.
Prace renowacyjne m.in. naprawę i uszczelnienie ryn i wymianę stolarki okiennej. Prace prowadzone były również na pokryciu dachowym i więźbie dachowej wewnątrz budynku.
Jedną z atrakcji Muzeum Wodociągów przy ul. Filareckiej jest udostępniony zwiedzającym taras widokowy na 38 metrze wieży (najwyższy powszechnie dostępny punkt widokowy w mieście), który też przeszedł remont. Po pokonaniu niemal 170 stopni można podziwiać szeroki widok na miasto. Z tarasu widokowego w kształcie pierścienia, rozpościera się widok na sporą część Bydgoszczy. To także idealne miejsce dla osób, których pasją jest planespotting (fotografowanie samolotów). Z tarasu doskonale widać wznoszące się i lądujące samoloty pasażerskie na pasie bydgoskiego lotniska. Sięgając wzrokiem jeszcze dalej, wzdłuż całej panoramy Bydgoszczy, widok rozciąga się na tereny zielone licznych parków, puszczy oraz lasów bydgoskich.
Standardowe godziny otwarcia Wieży Ciśnień to:
Poniedziałek – 11:00–16:00
Wtorek – 11:00–16:00
Środa – 11:00–16:00
Czwartek – 11:00–16:00
Piątek – zamknięte
Sobota – 10:00–20:00
Niedziela – 10:00–20:00
Wstęp do muzeum kosztuje:
Bilet normalny – 10 zł
Bilet ulgowy – 5 zł (uczniowie, studenci oraz emeryci)
Bilet rodzinny – 20 zł
Bilet grupowy (min. 10 osób) – 5 zł/os
Zapisz się do newsletter Bydgoszcz Informuje!