Na tym skrzyżowaniu zginęła pod tramwajem 14-latka. Akcja policji i drogowców na rzecz bezpieczeństwa

Kadr z filmu motorniczego na kanale YouTube „CzepSieTramwaju” – sytuacja za mostem Jagiełły/ Źródło: YouTube / CzepSieTramwaju

Tragedia na skrzyżowaniu ul. Akademickiej i Kaliskiego wstrząsnęła bydgoszczanami. Pod tramwajem zginęła tam 14-latka. W czwartek (8 lutego) policja razem z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przeprowadzili w tym miejscu akcję przestrzegającą pieszych. Jest potrzebna. Jak bardzo pokazuje jeden z bydgoskich motorniczych na filmie, który publikuje na swym kanale na YouTube „CzepSieTramwaju”.

Uwaga – pieszy wchodzący na przejście dla pieszych nie ma pierwszeństwa przed tramwajem – to główny sygnał, który płynie od autora 7-minutowego filmu na kanale YouTube. Obrazki zarejestrowane przez niego na kamerze zainstalowanej w kabinie motorniczego są czasem przerażające, bo o włos tam od tragedii, która zdarzyła się w styczniu na skrzyżowaniu ul. Akademickiej i Kaliskiego w Fordonie. Ludzie przebiegający tuż przed tramwajem, młodzież w kapturach przechodząca na czerwonym świetle bez zwracania uwagi na nadjeżdżający wóz, a 40-tonowy pojazd nie jest w stanie się zatrzymać natychmiast.

– Stworzyłem serię kompilacji „Tramwajem przez Bydgoszcz” by przede wszystkim miały one przesłanie edukacyjne i uświadamiające społeczeństwo, że tramwaj to nie hulajnoga która się zatrzyma po kilku metrach. Pierwszoplanowymi bohaterami są piesi. Bohaterami drugoplanowymi są kierowcy i inni użytkownicy ruchu drogowego – pisze motorniczy, twórca kanału CzepSieTramwaju.

W czwartek (8 lutego), między godziną 8 a 10 to, co dzieje się na skrzyżowaniu w Fordonie monitorowali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy wspólnie z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Policjanci kontrolowali i reagowali na wykroczenia popełniane przez pieszych oraz kierowców. Współdziałali z monitoringiem systemu ITS obsługiwanego przez pracownika Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. W siedzibie ZDMiKP przy ul. Toruńskiej na ekranach monitoringu obserwowano skrzyżowanie i zachowania uczestników ruchu drogowego.

Monitoring ZDMiKP

Akcja policji i ZDMiKP / Fot. B.Witkowski/UMB

Podobna kontrola w tym samym miejscu w ub. tygodniu przyniosła przerażające efekty. Tylko w ciągu godziny zarejestrowano aż 11 wykroczeń – przechodzenie lub przebieganie przez jezdnię na czerwonym świetle.

Udostępnij: Facebook Twitter