Nagroda dla Bydgoszczy w plebiscycie „Po jej stronie. Samorząd Przyjazny Kobietom”

Zastępczyni prezydenta, Iwona Waszkiewicz, z nagrodą / Fot. Mat. prasowe

Bydgoszcz otrzymała wyróżnienie w plebiscycie „Po jej stronie, Samorząd Przyjazny Kobietom ” zorganizowanym przez Gazetę Wyborczą, Strajk Kobiet i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Nagrodę wręczono podczas specjalnej gali w piątek, w ECS.

Uroczysta gala była zwieńczeniem projektu realizowanego od września 2022 r. przez Ogólnopolski Strajk Kobiet i „Gazetę Wyborczą”, w partnerstwie z Europejskim Centrum Solidarności. Nagrody dla samorządów przyjaznych kobietom odebrało 17 samorządów. Znalazł się wśród nich także samorząd Bydgoszczy. – Kobiety są dla władz Bydgoszczy bardzo ważne. Realizujemy wiele inicjatyw wspierających i umacniających kobiety między innymi podwoiliśmy liczbę miejsc w żłobkach, w szkołach pojawiły się różowe skrzyneczki, uruchomiliśmy drugą edycję programu „invitro”, w mieście działa Rada ds Równego Traktowania. Jedna z ważnych przestrzeni w Bydgoszczy otrzymała nazwę „Plac Praw Kobiet”. Cieszymy się, że działania samorządu Bydgoszczy zostały docenione. Nagroda ta jest motywacja do dalszych działań na rzecz bydgoszczanek – powiedziała podczas gali w ECS zastępczyni prezydenta, Iwona Waszkiewicz.

Poza Bydgoszczą nagrody odebrały: Dzierżoniów, Gdańsk, Izabelin, Kraków, województwo lubuskie, Opole, Piaseczno, Poznań, Rzeszów, Słupsk, Sopot, Tarnobrzeg, Wałbrzych, Warszawa, województwo wielkopolskie, Wrocław. 

Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom

Piątkowa gala to zwieńczenie projektu. Podczas niej poza uhonorowaniem uczestniczek i uczestników plebiscytu, doszło do wymiany dobrych praktyk i do rozmów o pracy na rzecz godnego życie kobiet w Polsce. A tę dają między innymi niezależne, mądrze zarządzające samorządy.

W czasie akcji „Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom” sprawdzano, jak potrzeby kobiet realizowane są w dużych ośrodkach, w mniejszych miastach, w powiatach i gminach. W ankietach rozesłanych do wszystkich jednostek terytorialnych w Polsce zapytano, jak wspierają kobiety. To m.in. żłobki, refundacje in vitro czy szczepień przeciwko HPV, „różowe skrzyneczki” w szkołach, parytet płci na kierowniczych stanowiskach, wreszcie symbole – nazwy oddające hołd kobietom w przestrzeni publicznej.

Udostępnij: Facebook Twitter