Nagrody z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Miasto honoruje twórców. Bedoes dziękuje rodzinnej Bydgoszczy

Uroczystość odbyła się w MCK przy ul. Marcinkowskiego, Nagrodę odbiera raper Bedoes – Borys Piotr Przybylski / Fot. B.Witkowski/UMB

Jeden z najpopularniejszych raperów w Polsce, Bedoes, muzycy i śpiewak z Opery Nova oraz Filharmonii Pomorskiej, pedagodzy i animator kultury z Miejskiego Centrum Kultury zostali nagrodzeni przez prezydenta Bydgoszczy z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.

We wtorek (3 października) w MCK przy ul. Marcinkowskiego wybitni przedstawiciele muzyki z naszego miasta zostali nagrodzeni przez prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Miasto nad Brdą jest mocno związane z muzyką. Mamy wiele ważnych instytucji: Akademię Muzyczną, Filharmonię Pomorską, Operą Nova, znakomitą szkołę muzyczną im. Artura Rubinsteina i ważne dla bydgoskiej sceny Miejskie Centrum Kultury. Ich dyrektorzy również otrzymali okolicznościowe dyplomy i kwiaty.

W Bydgoszczy też wielu muzyków czy wokalistów z najróżniejszych kręgów muzycznych zaczynało swoje kariery, chociażby najpopularniejszy (według serwisu Spotify) raper Bedoes. – Niezwykle cieszę się z tej nagrody, szczególnie, że otrzymałem ją w moim mieście. Jestem wdzięczny wszystkim bydgoszczanom za docenienie mojej pracy – powiedział Borys Piotr Przybylski, Bedoes.

Otrzymał nagrodę z rąk prezydenta Rafała Bruskiego, który wręczał je wspólnie ze swą zastępczynią Iwoną Waszkiewicz. Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki w kształcie Łuczniczki i dyplomy. Nagrodzono: Natalię Tyrańską i Aleksandrę From z Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej, Ewelinę Jaworską i Szymona Ronę – oboistkę i tenora z Opery Nova, prof. dr hab. Annę Nowak z Akademii Muzycznej, Zdzisława Dworzyńskiego – nauczyciela gry na fagocie w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych i Andrzeja Gawrońskiego z Miejskiego Centrum Kultury i wspomnianego Bedoesa.

Jestem z państwa dumny, że dzięki swojej działalności muzycznej promujecie Bydgoszcz. Życzę kolejnych sukcesów w waszych karierach – zwrócił się do nagrodzonych Rafał Bruski.

Sylwetki nagrodzonych z okazji Dnia Muzyki

  1. Natalia Tyrańska – skrzypaczka zatrudniona w Filharmonii Pomorskiej – Capella Bydgostiensis, bydgoszczanka pochodząca z rodziny muzyków (tata – skrzypek Orkiestry Symfonicznej Filharmonii, mama – flecistka), również siostra i mąż (gra na trąbce również w FP) są muzykami.
  2. Aleksandra From – oboistka zatrudniona w Filharmonii Pomorskiej – Orkiestra Symfoniczna; w 2021 r. została laureatką stypendium za wybitne osiągnięcia dla najbardziej uzdolnionych studentów pochodzących z powiatu przasnyskiego, studia na Warszawskim Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina
  3. Szymon Rona – śpiewak solista zatrudniony w Operze Nova; bydgoszczanin, w 2014 r. ukończył Wydział Wokalno-Aktorski bydgoskiej AM i został solista Opery Nova, współpracuje m.in. z Filharmonią Pomorską, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą na Zamku w Szczecinie
  4. Ewelina Jaworska – oboistka zatrudniona w Operze Nova, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, oboistka związana z Operą Nova od 15 lat. Należy do grona utalentowanych i wszechstronnych muzyków orkiestry.
  5. Andrzej Gawroński – animator zatrudniony w Miejskim Centrum Kultury, kierownik Sekcji Dziedzictwa Kulturowego, opiekun zabytkowej kolekcji instrumentów w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku; wcześniej wieloletni dziennikarz radiowy i animator kultury, pomysłodawca Radia Kultura
  6. prof. dr hab. Anna Nowak – od 1979 wykłada przedmioty teoretyczne w Akademii Muzycznej; tytuł profesora otrzymała w 2015 r.; ponadto gościnnie wykładowca uniwersytetów i konserwatoriów muzycznych w Tuluzie, Hamburgu, Lipsku, Kragujevac, Bańskiej Bystrzycy, Linz. Pracę pedagogiczną łączy z działalnością naukową, publicystyczną, redakcyjną i organizacyjną.
  7. Zdzisław Dworzyński – nauczyciel gry na fagocie zatrudniony w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych, wcześniej był również fagocistą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej; jest ojcem dyrygenta dra hab. Michała Dworzyńskiego, prof. AM
  8. Borys Przybylski „Bedoes” – raper i autor tekstów, właściciel nowo otwartego Studia 2115, przestrzeni do wspierania młodych talentów szukających swoich szans w świecie rapu. Bydgoszczanin, wychowany na Bartodziejach.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter