Najlepsze eko szkoły i przedszkola w Bydgoszczy. Przez rok wspólnie oczyścili ziemię z wielu ton odpadów

SP nr 56 po raz czwarty może pochwalić się tytułem Eko Szkoły/Fot.R.Sawicki/UMB

Przedszkolaki i uczniowie bydgoskich szkół zebrali w tym roku szkolnym 13,5 ton baterii i 15 ton plastikowych nakrętek. Najlepsi zostali nagrodzeni podczas czwartej już Eko Gali.

Młodzi bydgoszczanie i ich opiekunowie po raz kolejny pokazali, że dobro planety leży im na sercach. . W Międzynarodowym Dniu Ziemi wzięło udział 13 tysięcy uczniów z 64 placówek. Wydano 3,5 tysiąca worków na odpady. W akcję sprzątania świata zaangażowało się 14 tysięcy młodych bydgoszczan a do Mobilnej Szkoły Recyklingu dołączyło 4 tysiące przedszkolaków z 85 placówek. Szkoły i przedszkola zgłosiły w mijającym roku szkolnym 8 eko projektów o wartości 16 tysięcy złotych. W roku szkolnym 2023/2024 udało się zebrać aż 13,5 ton baterii i 15 ton surowca z nakrętek

W czasie Eko Gali w Teatrze Kameralnym przyznano nagrody w kilku kategoriach: Międzynarodowy Dzień Ziemi, Sprzątanie Świata a także w zbiórce nakrętek i zbiórce. Nagrodzono również najlepsze placówki w kategorii „Eko przedszkole” oraz „Eko szkoła”. Po raz pierwszy nagrody przyznano w kategorii „Eko aktywni”. Wyróżnienia otrzymały cztery placówki oświatowe, które szczególnie wyróżniły się swoimi ekologicznymi działaniami i zaangażowaniem w promowanie idei zero waste, recyklingu, prawidłowej segregacji odpadów.  

Małym ekologom nagrody wręczał Mirosław Kozłowicz – zastępca prezydenta Miasta Bydgoszczy w towarzystwie maskotek Czystej Bydgoszczy – Bydgusi i Bydgusia. Galę uświetnił Jazz Big Band ’75 z Pałacu Młodzieży.

Eko Przedszkola: segregujemy odpady, sadzimy rośliny

Pierwsze miejsce w kategorii zbiórka nakrętek: (placówki poniżej 400 uczniów) zdobyło Przedszkole Niepubliczne Promyczek z ulicy Komuny Paryskiej 9. – Nasze przedszkole ma profil ekologiczny. Przez cały rok angażujemy się we wszystkie możliwe akcje. Włączyłyśmy się nie tylko w zbiórkę nakrętek i baterii, ale też sprzątaliśmy świat, obchodziliśmy Dzień Ziemi. Dzieci mają ogromny wpływ na te wydarzenia bo we wszystkich biorą aktywny udział. Dodatkowo organizujemy zajęcia poświęcone ekologii a także prowadzimy własny ogródek. Zbieramy dary natury i korzystamy z nich – mówi jedna z nauczycielek z „Promyczka”, która odebrała nagrodę. – Mamy w każdej sali kodeks przedszkolaka i kodeks ekologiczny. W nim napisane, jest że mamy zakręcać wodę, sadzimy rośliny i dbamy o segregację odpadów. Mamy różne kosze na śmieci. Jest niebieski, żółty, zielony i brązowy. Ja też zbierałam baterie. Pomagali dziadkowie, wujek i ciocia. Zebraliśmy duży woreczek – dopowiada pięciolatka z grupy Wiewiórki.

Równie wiele o ekologii wiedzą dzieci z Przedszkola nr 58 (osiedle Jachcice). Ta placówka zdobyła 1. miejsce w kategorii Sprzątanie Świata i 2. miejsce w kategorii Międzynarodowy Dzień Ziemi. – Myślę, że położenie naszego przedszkola inspiruje do aktywnego udziału w akcjach sprzątania świata. Jest las, obok nas przepływa rzeka Brda. Mieliśmy okazję posprzątać duży teren. Na co dzień uczymy dzieci segregacji śmieci, zbieramy też baterie i elektrośmieci. Oprócz tego mamy duży zielony teren przedszkola. Tam założyliśmy szklarnię, mamy różne warzywa i owoce. Mamy też dużo drzew owocowych. Jak tylko zaczyna się wiosna, wspólnie z dziećmi sprzątamy nasz ogródek i sadzimy nowe rośliny. Mieliśmy niedawno festyn rodzinny, tam zorganizowaliśmy m.in. zielony targ. Rodzice i mieszkańcy osiedla popierają nasze ekologiczne działania. – mówi Anna Garczyńska, przedstawicielka Przedszkola nr 58.

Eko Szkoła i Eko Przedszkole 2024. Lista laureatów

W kategorii Eko Przedszkole nagrodzono 4 placówki:

Miejsce 3 – Przedszkole nr 66

Miejsce 3 – Przedszkole nr 43

Miejsce 2 – Przedszkole nr 11

Miejsce 1, tytuł Eko Przedszkola i voucher w wysokości 3 000 zł otrzymało Przedszkole nr 58

Zaszczytny tytuł Eko Szkoły po raz czwarty z rzędu zdobyła Szkoła Podstawowa nr 56. W ubiegłym roku jej uczniowie nadali imiona siedmiu łabędziątkom z Wyspy Młyńskiej. Drugie miejsce zajęła SP nr 47. Ostatnie miejsce na podium przypadło SP nr 30.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter