Niewidomi i słabowidzący tancerze z Bydgoszczy w telewizji. Dali pokaz, jak tańczyć walca

Uczniowie z Ośrodka im. Braille’a i ich nauczycielka w programie TVP 2 „Pytanie na śniadanie” / Screen TVP 2

Byli bohaterami tekstu w „Bydgoszcz Informuje”. Potem zostali zaproszeni do telewizji. Wystąpili w poniedziałkowy (27 listopada) poranek w „Pytaniu na śniadanie”.

Na telewizyjnym ekranie w programie na żywo wystąpiło czworo uczniów Ośrodka im. Braille’a w Bydgoszczy wspólnie z nauczycielką i ich instruktorką tańca, Magdaleną Adamowską, która w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 im. Louisa Braille’a jest psychopedagogiem.


Pisaliśmy o nich już w „Bydgoszcz Informuje”. W listopadzie odnieśli wielki sukces. Na zawodach w tańcu towarzyskim dla osób z różnymi niepełnosprawnościami „WIDA” European Cup 2023, które odbyły się w Bratysławie zdobyli medale. W kategorii DUO Open Visal Standard and Latin drugie miejsce zajęli Emilia Paszkowska i Jakub Franczek. Tuż za nimi na miejscu trzecim: Wiktoria Lempek i Paweł Franczek. Wszyscy pojawili się w programie. Był też czarny labrador – pies przewodnik Wiktorii.

Zatańczyli walca angielskiego na żywo. Potem pięknie się ukłonili. – Aż ciarki przechodzą. To był niezwykły pokaz – mówili prowadzący program Marcelina Zawadzka i Tomasz Wolny.

Jakub jest osobą niewidzącą. Pozostali członkowie grupy tanecznej prowadzonej przez Magdalenę Adamowską mają różne wady wzroku. Wiktoria opowiadała w programie – Mam ślepotę zmierzchową. bliska coś jeszcze widzę, ale z daleka już nic. Mam trochę łatwiej w tańcu.

Uczniowie tańczą w Ośrodku im. Braille’a

Przypomnijmy, że zajęcia taneczne prowadzi Magdalena Adamowska. Zaczynała od tańca nowoczesnego, którego jest instruktorką. Trzy lata temu stworzyła w bydgoskiej szkole grupę trenującą taniec towarzyski. -Współpracujemy z warszawską fundacją Artus. Zaprosili nas do projektu „Nauka tańca nauką samodzielności”. Bierzemy udział już po raz trzeci. Stąd zainteresowanie tańcem towarzyskim – mówi trenerka.

Na początku wielu uczniów spróbowało swoich sił. Obecnie trenują dwie pary, na których trenerka skupia całą swoją uwagę. Jakub Franczek – najbardziej wygadany członek grupy tańczy w parze z Emilią Paszkowską. Obok nich trenują Paweł Franczek i Wiktoria Lempek. Każde z nich przyznaje, że na zajęcia chodzą niemal od początku. I nie zamierzają rezygnować. Młodzież i ich trenerka przebyli długą drogę od szkolnej sali treningowej do międzynarodowych wyróżnień. Cała czwórka bierze udział w projekcie „Nauka tańca nauką samodzielności”.

Udostępnij: Facebook Twitter