Nowa dekoracja w centrum Bydgoszczy. Lustrzana mozaika na ścianie Teatru Kameralnego

„Teatr jest lustrem, w którym przegląda się świat” – tak nazwała swoją instalację Maria Jankowska, która zwyciężyła w konkursie na zaprojektowanie ozdoby odnowionego gmachu Teatru Kameralnego. Jest już gotowa, zawisła na frontowej ścianie.

Zakończono tworzenie instalacji artystycznej, wykorzystującej efekt lustra. Nowość można podziwiać już na frontowej ścianie Teatru Kameralnego od wtorkowego popołudnia (23 maja).

Instalację tworzą trójwymiarowe lustrzane panele z literami „T” i „K” (od inicjałów Teatru Kameralnego). Są ułożone w systemie modułowym, tworzą płaskorzeźbę o wymiarach 8 na 3 m w układzie pionowym. Wykonano ją w całości z polerowanej stali nierdzewnej.

Odbicie symbolu miasta

– To bardzo oryginalny projekt. Teatr ma teraz żywą elewację. W lustrach odbija się w ciekawy sposób między innymi jeden z symboli miasta – zabytkowe spichrza. Można je oglądać z wielu perspektyw. W lustrzanych elementach są załamania, dzięki nim zmienia się odbijający się obraz, gdy przechodzimy obok instalacji. Mozaika dobrze wpasowuje się w kolorystkę Teatru. Takie elementy nazywam biżuterią miasta. Upiększają Bydgoszcz – mówi Marek Iwiński, miejski plastyk.

Konkurs na zaadoptowanie tej przestrzeni rozstrzygnięto w 2017 roku. Zgłosiło się do niego 68 artystów z całej Polski, zaproponowali 150 prac. Wygrała go Maria Jankowska, bydgoska projektantka, która zwyciężyła również w konkursie na koncepcję oświetlenia wnętrz Opery Nova. Projektuje także instalacje dla Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu czy Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Za prace odpowiadało Studio Reklamy Euromet.eu z Lublina, z którą podpisano umowę o wartości prawie 310 tysięcy złotych. Artystyczna instalacja powstała w zakładzie konstrukcyjnym wykonawcy.

Rybi Rynek będzie odnowiony

– Niedługo zmieni się też najbliższe otoczenie teatru – zapowiada plastyk miejski. Przygotowywane jest ogłoszenie przetargu na przebudowę Rybiego Rynku wraz z ulicą Grodzką. Dzięki tym zmianom teren ten będzie mógł pełnić funkcje uzupełniające dla Teatru Kameralnego, Muzeum Okręgowego oraz Barki Lemara. Przebudowa stworzy możliwość uruchomienia gastronomii. Miasto otrzymało na ten cel dofinansowanie centralne.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter