Weź udział w grze terenowej „Droga Jaskółki” i poznaj historię Andrzeja Szwalbego / Fot. Gry Kozackie
W ramach obchodów roku Andrzeja Szwalbego, w naszym mieście pojawiła się kolejna atrakcja z nim związana. Katarzyna Milczarek-Kozak i Adrian Kozak z projektu Gry Kozackie stworzyli grę terenową „Droga Jaskółki”. Zabawę można rozpocząć i zakończyć w dowolnej chwili.
Rok 2023 w Bydgoszczy należy do Andrzeja Szwalbego. Był niezwykłym wizjonerem, kochającym miasto nad Brdą, organizatorom życia kulturalnego i muzycznego. Ten rok jest okazją do uczczenia jego pamięci i przypomnienia życiorysu. W naszym mieście powstaje film poświęcony jego działalności, w którym to po 20 latach po jego śmierci odwiedza miejsca w Bydgoszczy powstałe z jego inspiracji. Od niedawna mieszkańcy i turyści mogą wziąć udział także w grze terenowej „Droga Jaskółki”.
Jesteśmy już po jej premierze. Uczestnicy rozpoczęli wyzwanie na Starym Rynku, a zakończyli przy Filharmonii Pomorskiej. Gra turystyczna jest doskonałą formą zwiedzania miasta przez zabawę. Cały czas jest dostępna i można ją ukończyć w wybranym momencie, nawet w nocy. Aby przejść „Drogę Jaskółki“, należy pobrać papierową kartę startową w Bydgoskim Centrum Informacji (róg ul. Batorego i Niedźwiedziej) lub w wersji cyfrowej na platformie MIASTOtoPLANSZA.
Dyrektor Szwalbe prosi o pilny kontakt
Fabuła gry odnosi się do społecznej działalności Szwalbego. Zabiegał on o realizację różnych inwestycji w Bydgoszczy. Uczestnicy gry mają wyobrazić sobie, że wraca on ze spotkania z potencjalnym inwestorem. Tajemniczy przedsiębiorca zapisał mu na kartce numer telefonu. Jednak podczas powrotu padał deszcz, a cyfry zostały częściowo rozmazane. Głównym zadaniem jest odkrycie tego numeru i wysłanie na niego SMS’a treści: „Dyrektor Szwalbe prosi o pilny kontakt”
Z jednej strony karty widoczna jest mapa Bydgoszczy. Na niej zaznaczone są punkty do odwiedzenia. Znajdują się one m. in. w Dzielnicy Muzycznej, na Moście Staromiejskim czy w Dębowej Alei Zasłużonych wzdłuż al. Ossolińskich. W tych miejscach odnajdziemy cyfry, które należy połączyć ze znakami podanymi na ulotce. Podpowiedzi znajdziemy na drugiej stronie karty, na które składają się wskazówki od autorów i notatki Andrzeja Szwalbego.
Organizatorom zostały jeszcze upominki do rozdania. Osoby, które ukończą grę będą mogły je odebrać 22 września o godz. 17.20 przed gmachem Opery Nova.
Gra to autorski pomysł państwa Kozaków, prywatnie miłośników Bydgoszczy. – Chcieliśmy stworzyć ciekawą zabawę związaną z naszym miastem. Zależało nam, żeby można było korzystać z niej przez cały czas. Wykorzystaliśmy to, że trwa rok Andrzeja Szwalbego w Bydgoszczy. Uczestnicy podążają drogą tego bydgoskiego wizjonera. Niektóre osoby mogą być zaskoczone, jak wielki wpływ na kształtowanie kultury w tym mieście miał Szwalbe. Proponujemy małe łamigłówki. Trzeba pamiętać, że niektóre miejsca na mapie są fałszywe, nie pomagają w odgadnięciu hasła – opowiada Adrian Kozak, współautor gry, odpowiedzialny za projekt Gry Kozackie w ramach Fundacji Rozwoju „JUTRONAUCI”.
Szwalbe jak jaskółka
Skąd nazwy gry? Osoby znające język niemiecki nie powinny mieć problemu z odpowiedzią na to pytanie. Szwalbe to spolszczona wersja schwalbe, co oznacza jaskółkę w języku naszych zachodnich sąsiadów.
Przejście gry powinno zająć ok 1,5 godz. Zabawa jest dostępna w językach: polskim, angielskim i ukraińskim.
Gra turystyczna „Bydgoszcz – Miasto Skarbów: Droga Jaskółki został zrealizowana przy współfinansowaniu przez Urząd Miasta Bydgoszczy.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!