Nowa restauracja w Bydgoszczy. Latem otwarcie „Monki” na Wyspie Młyńskiej

Tak będzie prezentowała się restauracja Monka w Bydgoszczy – wizualizacja / Fot. Młyny Rothera

Młyny Rothera przedstawiły plany na najbliższe miesiące. Latem otwarty tam zostanie kolejny lokal dla bydgoszczan. Wystrój restauracji „Monka” nawiąże do historii spichrzów, młyna i samej Wyspy Młyńskiej.

To będzie czwarty lokal po klubopiekarni „Woda”, kawiarni „Nowe Miejsce” i lodziarni „Mały Domek”. Tym razem pojawi się restauracja „Monka”. Jej otwarcie zapowiadano już dwa lata temu. Powstaje w spichrzu mącznym (od ul. Mennica). Lokal będzie miał dwie kondygnacje. Na dole znajdzie się sala dla klientów indywidualnych, a u góry miejsce na zbiorowe imprezy dla 100 osób.

Pokażą, jak robi się mąkę w „Monce”

Przygotowania do otwarcia trwały tak długo, ponieważ musieliśmy zmierzyć się z zaadoptowaniem zabytkowej tkanki Młynów Rothera. To miejsce swoim wyglądem będzie nawiązywało do dawnego przeznaczenia Młynów oraz Wyspy. Pokażemy proces mielenia zboża oraz przesiewania mąki. Na parterze będzie otwarta kuchnia. W tej chwili montujemy meble. Charakterystycznym elementem restauracji będzie piec ceramiczny, w którym powstaną potrawy mączne. Niestety, ze względów technicznych będzie on elektryczny. W pierwszej restauracji zainstalowaliśmy tradycyjny, palimy w nim drewnem. Wejść do lokalu będzie można od ulicy oraz tarasów. Menu będzie podobne do tego, co jest znane w Toruniu. Otwarcie planujemy na czerwiec – powiedział Paweł Tatara, właściciel „Monki – Młyny Rothera” i bliźniaczej restauracji w Toruniu, podczas śniadania prasowego zorganizowanego 26 marca w Młynach Rothera.

Wizualizacja restauracji „Monka” / Fot. Młyny Rothera

Będzie się działo w Młynach

Przy okazji w Młynach Rothera zaprezentowano program imprez na następne tygodnie. W kalendarzu znalazły się m. in spotkania, warsztaty czy znane już mieszkaniom cykle, jak: „Młyński Rozmownik”, „Myśliwsko Miejskie” czy „Slum Filozoficzny”. Nowością jest „Radar Technologii”. To spotkania, na których poruszana jest tematyka najnowszych technologii, zmieniający otaczający nas świat.

W poniedziałki odbywać się będą seanse filmów dokumentalnych w ramach festiwalu „Docs Against Gravity”. Najbliższy seans zaplanowano na 11 kwietnia.

Rok 2024 przyniesie w Młynach także festiwale i duże wydarzenia, w tym także inicjatywy plenerowe. W dniach 10-12 maja Młyny zaproszą na festiwal „Mennica 10 art – sztuka wpisana w miasto”. Będzie to minifestiwal sztuki ulicznej z profesjonalną ofertą artystyczną skierowaną do młodzieży w wieku 13-18 lat. Natomiast w ramach świętowania Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, 21 czerwca, Młyny zorganizują piknik dla „nowych mieszkańców”. W programie będą m.in. warsztaty, wspólne gotowanie i spotkania tematyczne. A w wakacje przestrzeń Młynów będzie oddana dzieciom i młodzieży spędzającej wakacje w mieście. Więcej informacji o tym, co będzie działo się w Młynach dostępnych jest TUTAJ.

W Młynach Rothera skupiamy się na trzech kierunkach działania. Pierwszy to praca z lokalną tożsamością, tworzenie wspólnoty. Zależy nam na wspólnocie otwartej, obywatelskiej. Z tym wiąże się drugi kierunek, wzmacnianie sprawczości, poczucia wpływu. Dawanie narzędzi zmiany rzeczywistości. Żeby mieć wpływ na świat, trzeba go rozumieć. To trzeci kierunek, w którym pomagamy zrozumieć, jak skomplikowana i różnorodna jest rzeczywistość. Pokazujemy, co nauka mówi nam o świecie i jak, dzięki nauce, kształtujemy go poprzez technologie. Charakterystyczne dla instytucji kultury kierunki działania to podstawa programu. Treścią wypełnia go zespół merytoryczny Młynów Rothera, zbiór indywidualności, zaangażowanych i twórczych osób, które inspirują, zapraszają do współdziałania i doświadczania świata z pomocą kultury i nauki – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter