Nowa szkoła dla NATO i uczniów z Bydgoszczy. Miasto przekazało budynek. MON sfinansował remont

International School of Bydgoszcz i jej nowa sala gimnastyczna / Fot. R.Sawicki/UMB

320 dzieci z 29 krajów uczy się w bydgoskiej szkole NATO. Najwięcej jest uczniów z Francji, Niemiec, Hiszpanii, USA i Polski. Już za kilka tygodni będą mogli korzystać z budynku przekazanego przez miasto.

W 2024 roku obchodzimy 25-lecie wstąpienia Polski do NATO. Rok 2024 ogłoszony został Rokiem NATO i JFTC. Bydgoszcz jest nazywana „polską stolicą NATO”. Centrum Szkolenia Sił Połączonych (Joint Force Training Centre) działa u nas od 2004 roku. W mieście pracuje na stałe wielu oficerów z armii państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Dla ich dzieci powstała w Bydgoszczy placówka oświatowa, popularnie nazywana „szkołą NATO”. Działa dzięki wspólnym działaniom MON, UKW oraz miasta. Miasto od lat wspiera placówkę, nad którą pieczę obecnie sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Kształcą się w niej m.in. poza dziećmi oficerów NATO także młodzi bydgoszczanie. Na potrzeby ok. 320 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego–International School of Bydgoszcz miasto przekazało budynek dawnej Szkoły Podstawowej nr 56 przy ul. Bośniackiej 3.

– Nowoczesna edukacja to fundament rozwoju każdej metropolii – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, który był na placu budowy – Co roku przeznaczmy na funkcjonowanie miejskich szkół ponad miliard złotych. Jednocześnie wspieramy inne placówki. Cieszę się, że mogliśmy przekazać budynek na potrzeby International School of Bydgoszcz, który został gruntownie zmodernizowany. Szkoła, co warto podkreślić, kieruje swoją ofertę nie tylko do dzieci oficerów NATO, którzy stacjonują w Bydgoszczy. Wiedzę w tych murach zdobywają także młodzi bydgoszczanie. I, co warto podkreślić, jest to nauka oparta na wartościach, które są mi szczególnie bliskie: odpowiedzialności, kreatywności, tolerancji i otwartości – mówi prezydent.

Prezydent Rafał Bruski, dyrektorka ISOB, Imisława Bugeja i rektor UKW, prof. Jacek Woźny

Przypomnijmy – w 2013 roku Bydgoszcz przekazała na szkołę NATO m.in. budynek przy ul. Pestalozziego 18A. Ostatecznie jednak, na szczeblu centralnym, nie zabezpieczono odpowiednich środków na przeprowadzenie niezbędnych prac budowlanych i sfinalizowanie przeprowadzki. Przekazanie gmachu na Bośniackiej, gdzie kończy się remont i modernizacja prowadzona przez firmę Wezambud stworzy bardzo dobre warunki do kształcenia.

W szkole NATO pracuje 57 nauczycieli, w tym 13 z tytułem doktora, a 8 z nich to obcokrajowcy z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Meksyku, Malezji, Iranu i Gruzji. W tym roku szkolnym jest w niej aż 320 uczniów z 29 krajów. Od 5 lat uczniowie zdają maturę międzynarodową.

Inwestycja przy ul. Bośniackiej pochłonęła ponad 33 mln zł. Wymieniona została stolarka okienna i wszystkie instalacje. W zakres zadania wchodził montaż windy oraz paneli fotowoltaicznych. Przed budynkiem powstał nowy plac zabaw oraz miejsca parkingowe. Od podstaw wzniesiono nową, większą salę gimnastyczną. Budowa była finansowana ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Gmach będzie dostępny dla uczniów ISOB po feriach zimowych. UKW chce, by szkoła działająca w jej strukturach, stała się standardem dla innych ośrodków akademickich w Polsce.

Udostępnij: Facebook Twitter