Drogowcy sporządzili wstępne projekty nowych dróg rowerowych w Bydgoszczy. Ścieżki połączą istniejącą już infrastrukturę. Do 17 lipca każdy może zgłosić swoje uwagi i zaproponować rozwiązania.
Bydgoszczanie coraz chętniej korzystają z ekologicznych środków komunikacji. Wraz z rozwojem rywalizacji o miano Rowerowej Stolicy Polski, w mieście przybywa kilometrów infrastruktury rowerowej. Drogowcy opracowali projekty trzech nowych inwestycji. Mają zwiększyć spójność sieci bydgoskich ścieżek rowerowych.
Podczas konferencji prasowej w poniedziałek, 26 czerwca, Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy, mówił o tym, jak ważne jest usprawnienie ruchu rowerowego i transportu publicznego w mieście. – Bydgoszcz chce być przyjazna rowerzystom, stąd ciągłe inwestycje, które poszerzają liczbę kilometrów w całym mieście. Zachęcam bydgoszczan do sprawdzenia, szczególnie latem, jak ta infrastruktura wygląda i do zapoznania się z projektami o których dziś mówimy – powiedział.
Mowa o trzech nowych drogach rowerowych:
- na odcinku ul. Sudeckiej – Wyzwolenia – Pelplińskiej (os. Tatrzańskie, os. Terenów Nadwiślańskich)
- wzdłuż ulicy Kieleckiej (os. Zimne Wody Czersko Polskie)
- wzdłuż ulicy Sułkowskiego (os. Leśne, os. Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto, os. Bielawy)
Inwestycja realizowana w Fordonie połączy Bydgoszcz z istniejącą już drogą rowerową do Jaruzyna (gm. Osielsko). Konsultowana trasa dla rowerzystów ma prowadzić ulicą Wyzwolenia – od pętli przy ul. Pelplińskiej aż do ul. Sudeckiej. Na osiedlu Leśnym nowe drogi rowerowe powstaną po obu stronach ul. Sułkowskiego – od ul. Kamiennej do ronda Żołnierzy Górników. Droga pieszo-rowerowa wzdłuż ul. Kieleckiej połączy ulice Fordońską i Wojska Polskiego.
Drogi rowerowe w Bydgoszczy. Mieszkańcy mają głos
W dniach 26 czerwca-17 lipca, odbędą się konsultacje społeczne w sprawie nowych rowerowych inwestycji. Do udziału w nich zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Bydgoszczy. Wypełniając kartę konsultacyjną można przekazać swoje uwagi i proponowane rozwiązania. Karta dostępna jest w formie elektronicznej na stronie www.bydgoszcz.pl/rowery. Uwagi w sprawie można przekazać również na adres ZDMiKP (ul. Toruńska 174a, 85-844 Bydgoszcz). Dodatkowo, w czwartek, 6 lipca o godzinie 16:30 odbędzie się spotkanie on-line dla mieszkańców na profilu Bydgoskie Konsultacje na facebooku: www.facebook.com/bydgoskiekonsultacje. Pliki do pobrania z proponowanymi rozwiązaniami projektowymi znajdują się TUTAJ. – Infrastruktura, którą w tej chwili konsultujemy, domyka nam pewne elementy ruchu rowerowego, które mają stanowić spójną sieć – mówi Maciej Gust, zastępca dyrektora ds. utrzymania i infrastruktury ZDMiKP.
Wykręcimy 2 miliony kilometrów w rowerowej rywalizacji?
Do 30 czerwca trwa rywalizacja o miano Rowerowej Stolicy Polski. Obecnie Metropolia Bydgoszcz zajmuje 10 miejsce na 62 rywalizujące miasta prezydenckie. Warto pamiętać że każdy, kto kręci kilometry dla Metropolii Bydgoszcz, walczy o nagrody indywidualne. – Każdy, kto przejedzie pomiędzy 400 a 800 km, otrzyma dedykowany bidon z logo Aktywne Miasta. Ci którzy przejadą więcej niż 800 i do 1200 km otrzymają zapięcie rowerowe. Podobnie jak w latach ubiegłych, każdy kto wykręci więcej niż 1200 km, otrzyma żółtą koszulkę rowerową – mówi Tomasz Dobrowolski, koordynator akcji Rowerowa Stolica Polski.
W ostatni dzień rywalizacji (piątek, 30 czerwca) bydgoszczanie będą wspólnie kręcić ostatnie kilometry. Rajd rozpocznie się o godzinie 18, przez budynkiem ratusza. Stamtąd cykliści przejadą do Myślęcinka, gdzie o godzinie 20.00 rozpocznie się wspólne piknikowanie i grillowanie. Dalej, aż do północy, rajd poprowadzi przez bydgoskie ulice. Na wydarzenie nie obowiązują zapisy. Dołączyć może każdy. Warunek jest jeden – trzeba być zaopatrzonym w lampkę lub odblask. – W tym roku Bydgoszcz ma wykręconą rekordową liczbę kilometrów – 1,9 miliona. Niewiele nam brakuje do magicznej liczby dwóch milionów. Dlatego jeszcze raz zachęcam – wsiadajcie na rowery, włączcie aplikacje i dobrze się bawcie – dodał Dobrowolski.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!