Nowa hala spółki ASO została zbudowana na terenach pozachemowskich / Fot. Nadesłane /
Bezrobocie na poziomie 2,2 procent stawia Bydgoszcz w absolutnej czołówce polskich miast. Bydgoska gospodarka rośnie po pandemii.
– Stopa bezrobocia Bydgoszczy wynosi obecnie obecnie 2,2 procent. Bydgoska gospodarka mimo zawirowań z koronawirusem wróciła na właściwie tory. Na tle innych miast wypadamy bardzo dobrze, znajdujemy się w czołówce miast z najniższym bezrobociem – podkreślił na konferencji prasowej w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. Na spotkaniu przedstawiono nowe firmy, które zainwestowały w BPPT. Drugi pod względem stopy bezrobocia jest powiat bydgoski. – Statystyki pokazują, że pełnimy funkcje metropolitalne dla regionu, nie ma gminy w naszym województwie, z której co dzień nie przyjeżdżaliby do pracy ludzie. Statystyki pokazują, że Toruń dla powiatu toruńskiego (9,2 procent bezrobocia) takiej roli nie pełni – mówił prezydent.
Co ważne, zawsze efektem spadku bezrobocia jest wzrost wynagrodzeń na lokalnym rynku pracy, co powinno ucieszyć pracowników. Dla pracodawców potencjalnie nie jest to dobra informacja, podobnie jak wspomniana stopa bezrobocia.
ASO w Bydgoszczy rzuca rękawicę Newagowi i zakładom PESA
Taką opinię wyraził Piotr Mieczkowski, prezes Serwisu Pojazdów Szynowych ASO, który niedawno wybudował potężną halę remontową na terenach pozachemowskich. – Zainwestowaliśmy tu, bo na miejscu była już infrastruktura torowa, która umożliwiła nam działania – naprawę pojazdów szynowych, od wymiany podwozi po lakierowanie. Naszymi klientami są spółki samorządowe zajmujące się transportem ludzi, Przewozy Regionalne, kilka firm z zagranicy, zwłaszcza z Czech i Niemiec. Nasza hala będzie wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania, jakich nie ma PESA ani Newag. Chcemy zatrudnić w Bydgoszczy 70 specjalistów, dziś pociągi są nafaszerowane elektroniką, nie mogą być więc to ludzie „z ulicy”. Niskie bezrobocie z naszej perspektywy może stanowić tu pewien problem, znacznie łatwiej byłoby, gdyby wynosiło około 7 procent – nie krył prezes firmy.
Rozwój firmy, wzrost zatrudnienia
Problemów ze znalezieniem odpowiednich ludzi nie mieli Adam Powała i Jarosław Laskowski, współwłaściciele firmy Perfekt PL.
– Park przemysłowy stworzył nam warunki do kupienia niewielkiej działki, teraz dokupiliśmy kolejną. Dzięki infrastrukturze i możliwości dojazdu do pracy autobusem, park stał się ważna częścią miasta. Dla nas niezwykle ważne było to, by osoby które u nas pracują mogły dotrzeć do pracy komunikacją miejską. Mieliśmy też zapewnione warunki do rozwoju – utwardzoną i oświetloną drogę, wszystkie media. Zajmujemy się lakierowaniem pojazdów osobowych i ciężarówek, nasze doświadczenia przenosimy też do cięższego przemysłu. Marzymy o stworzeniu większego zakładu i zwiększeniu zatrudnienia, obecnie mamy 16 osób, zaczynaliśmy od 4, w ciągu roku się rozwinęliśmy – o firmie mówili jej właściciele.
Tomasz Wąż i Paweł Janiszewski, współwłaściciele spółki Domitech, również myślą o rozwoju w BPPT. – Zajmujemy się sprzedażą elektronarzędzi i narzędzi, a także artykułów do domu i ogrodu. Działamy we wszystkich kanałach sprzedaży, również przez internet, dla nas pandemia okazała się szansą, zanotowaliśmy duży rozwój. Szukaliśmy stałego, ale elastycznego partnera i znaleźliśmy go w BPPT, gdzie potroiliśmy powierzchnię i zatrudnienie. Klimat i infrastruktura parku bardzo nam się podobała, więc kupiliśmy działkę o pow. 10 tys. m2 na siedzibę firmy, halę magazynową, biura i sklep stacjonarny.
Kolejnych sto osób znajdzie zatrudnienie w BPPT
Katarzyna Delbowska, prezes Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego wskazała, że mimo kryzysu nasi przedsiębiorcy rozwijają się. – W serwisie Pracuj.pl jest ponad 1000 ofert pracy z naszego miasta, co wskazuje na to, że przedsiębiorcy dobrze sobie radzą, widać to także na terenie BPPT. Park to biznesowe serce Bydgoszczy, obecnie mamy już 400 tys. m2 powierzchni pod dachem, w 2012 roku było to 51 tysięcy metrów, a kolejni inwestorzy lokują tutaj swoje biznesy. W samym parku, nie licząc firm z terenów pozachemowskich, pracuje 4 600 osób, kolejne 100 będzie zatrudnionych wkrótce. W BPPT działa ponad 180 firm, w tym roku dojdzie kolejnych 20-30, będziemy sprzedawać następne tereny inwestycyjne, do dyspozycji mamy 5 tys. m2 nowej przestrzeni startupowej – mówiła na konferencji Katarzyna Delbowska.
Obecnie na terenie BPPT trwa między innymi:
• budowa firmy Dexter, która wyspecjalizowała się w dostawach i produkcji środków higienicznych oraz czystości.
• budowa centrum badawczego firmy Kantata, gdzie prowadzone mają być między innymi badania nad technologiami VR
• budowa przedszkola Parkuś, dedykowanego dzieciom osób zatrudnionych na terenie BPPT
• wyposażanie Centrum Rozwoju, którego celem jest wspieranie gospodarczego rozwoju miasta i regionu, a szczególnie działalności tzw. start-up’ów – firm dopiero wchodzących na rynek.
Informacje z Bydgoszczy prosto na Twoją skrzynkę e-mailową – zapisz się do naszego newslettera!