Nowe tramwaje dla Bydgoszczy – wkrótce każde osiedle z niskopodłogowym transportem

W realizacji jest zamówienie na dziesięć nowych tramwajów z bydgoskiej PESY. Miasto zamierza uruchamiać opcję zamówienia kolejnych wozów. Dzięki unijnemu wsparciu ma być jeszcze więcej niskopodłogowców – w sumie aż 75.

Nowoczesne tramwaje z zamówienia opiewającego na dziesięć sztuk zaczną pojawiać się na bydgoskich trasach od września, ostatni ma wyjechać w listopadzie. To tylko pierwsza część zaplanowanych dostaw. Nowych wozów będzie jednak więcej.

– W zeszłym roku rozstrzygnęliśmy przetarg ramowy, który wygrała PESA. Pierwsze zamówienie dotyczyło dziesięć sztuk tramwajów, teraz uruchamiamy opcję na kolejnych jedenaście wozów i jesteśmy gotowi do zakupu jeszcze dziewiętnastu tak, by wszystkie tramwaje jeżdżące po Bydgoszczy były już nowoczesne – zapowiedział w środę (25 stycznia) podczas konferencji prasowej prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – W wypadku zamówienia na dziewiętnaście tramwajów czekamy na decyzję Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

To unijne dofinansowanie w ramach programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027) sięgające nawet 80 procent wartości zamówienia, pozwoli na jego realizację.

– Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Bydgoszczy przedstawimy autopoprawkę dotyczącą zamówienia kolejnych 11 sztuk tramwajów – 10 „długich” i 1 „krótkiego” – zapowiedział zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz. – Aby sieć tramwajowa funkcjonowała dobrze, stawiamy na nowoczesne tramwaje i przygotowujemy inwestycję związaną z zajezdnią tramwajową przy ul. Toruńskiej, która musi być dostosowana do nowego taboru. Tak będzie również z torowiskiem w ciągu tej ulicy, które zapewni dojazd do zajezdni.

Mirosław Kozłowicz przypomniał, że projektowane jest również torowisko wzdłuż ulicy Pięknej/Solskiego, a pętla tramwajowa w Myślęcinku zostanie przebudowana. – Niskoemisyjny transport jest naszym priorytetem – podkreślił.

Wszystkie bydgoskie osiedla z nowoczesnymi tramwajami

Jak poinformował Rafał Grzegorzewski, zastępca dyrektora ds. transportu w ZDMiKP w Bydgoszczy, po naszym mieście jeździ obecnie 35 tramwajów niskopodłogowych, zrealizowanie całości zamówienia spowoduje, że będziemy ich mieli 75.

– Całkowicie zastąpią starą flotę, będziemy mieć nawet pewne rezerwy. Cieszymy się, że udało uruchomić się opcje na zamówienie 11 i 19 wozów z programu FEnIKS. Wszystkie spełniać będą nowoczesne standardy – posiadać klimatyzację, system informacji pasażerskiej i oczywiście niską podłogę. Każde osiedle będzie dysponowało możliwością skomunikowania się nowoczesnym taborem. Wozy będą dysponowane równomiernie na wszystkie linie tramwajowe.

Pierwsze dziesięć już zamówionych tramwajów zacznie pojawiać się na bydgoskich torach od września, zakończenie dostaw planowane jest w listopadzie. Uruchomienie opcji na dostawę jedenastu kolejnych zajmie więcej czasu – maksymalnie 24 miesiące od momentu zamówienia. Zamówienie na 19 tramwajów zależy wprost od uruchomienia środków z Krajowego Programu Odbudowy. W opcji, w ramach zamówienia ramowego, pozostanie jeszcze 6 tramwajów na które miasto również obiecuje znaleźć środki.

Zmiany w park&ride w ciągu dwóch tygodni

Na konferencji prasowej prezydent Bydgoszczy zapowiedział także zmiany w funkcjonowaniu parkingów P&R. – Oczywiście zbieramy wszystkie dane i tak jak zapowiadałem, będziemy wyciągać wnioski. Myślę, że w ciągu maksymalnie dwóch tygodni pewne zmiany wprowadzimy. Będą jednocześnie spójne z projektem unijnym, a system będzie bardziej otwarty dla mieszkańców – mówił Rafał Bruski.

ZDMiKP przedstawił informację na temat korzystania z czterech działających obecnie parkingów Park&Ride w Fordonie, Myślęcinku oraz przy rondzie Kujawskim i węźle Zachodnim. Były uruchamiane sukcesywnie. Od października ubiegłego roku, kierowcy można korzystać z parkingu przy węźle Zachodnim. W listopadzie uruchomiono obiekt przy rondzie Kujawskim oraz ul. Gdańskiej w Myślęcinku. 28 grudnia w rejonie skrzyżowania Akademicka – Korfantego otwarty został parking Przylesie.

– W październiku ubiegłego roku, zakupionych zostało 19 biletów (1 parking). W listopadzie 225 biletów (3 parkingi) a w grudniu już 786 biletów parkingowych (4 parkingi). Wpływy ze sprzedaży biletów wzrosły z 82 zł w październiku do prawie 5 tys. zł w grudniu – przekazują drogowcy.

W grudniu 2022 zanotowano następujące liczby zaparkowanych aut:

  • Węzeł Zachodni – 32 pojazdy (25 auta w listopadzie)
  • Las Gdański – 41 auta (37 w listopadzie)
  • Rondo Kujawskie – 710 pojazdów (163 w listopadzie)
  • Przylesie – 3 auta

– Niebawem udostępnimy jeszcze część parkingu wielopoziomowego przy ul. Grudziądzkiej. Dodatkowo na wlotach do miasta i w obrębie parkingów, uruchomione zostaną specjalne tablice naprowadzające na parkingi oraz informujące kierowców, o dostępnych miejscach do zaparkowania pojazdu. Trwa ich testowanie, podobnie jak aplikacji na telefon – przekazuje ZDMiKP

Najciekawsze informacje z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter