Oto Nowe Miejsce w Młynach Rothera / Fot. B.Witkowski/UMB
Otwarcie Nowego Miejsca w ten weekend. 11 i 12 lutego odbędą się tam pierwsze imprezy, spotkania i pokazy filmowe.
Czym jest Nowe Miejsce? Jak przekazują Młyny Rothera: – To przestrzeń otwarta na międzypokoleniowe i międzykulturowe działania twórcze, rozmowy i opowieści. To tutaj będą się rozwijać inicjatywy wspierające budowanie zaangażowania obywatelskiego i integrację lokalnych społeczności: przy kawie
i poprzez sztukę, przy grach planszowych, muzyce, kuchni… Będą się tu spotykać mieszkańcy i mieszkanki Bydgoszczy, ale również osoby, kolektywy i organizacje, które działają na rzecz szeroko pojętej tolerancji, równouprawnienia i praw mniejszości. W Nowym Miejscu zawiązywać się będą nowe współprace oraz rozwiną się nowe inicjatywy. Właśnie tutaj spotykać się będą nowi ludzie, kultury i języki.
– Potrzebujemy miejsc, gdzie w bezpiecznych i przyjaznych warunkach możemy się spotykać, otwierać na nowe, poznawać. Na tę społeczną potrzebę odpowiadamy w Młynach Rothera, od teraz również w kameralnej przestrzeni spotkań, współdziałania, a niebawem kawiarni. Nowe miejsce powstaje w cieniu wojny w Ukrainie, tym bardziej ma jasno wskazywać na wagę poszanowania różnorodności – mówi dyrektor Młynów Rothera, Sławomir Czarnecki.
Nowe Miejsce – inauguracja
Młyny Rothera regularnie będą zapraszać do Nowego Miejsca na warsztaty, dyskusje czy wystawy. W tej przestrzeni będzie można także zorganizować przedsięwzięcia we współpracy z zespołem Młynów. W Nowym Miejscu już wkrótce zostanie otwarta również kawiarnia.
W weekend 11-12 lutego na Gości Nowego Miejsca czekają różnorodne wydarzenia, m.in. warsztaty dla dzieci, konwersacje językowe, spotkania o kulinarnych tradycjach, projekcja filmu oraz kameralny koncert.
Nowe Miejsce powstało dzięki współpracy Młynów Rothera i sklepu IKEA w Bydgoszczy, przy wsparciu miasta. – Obecnie temat uchodźców i uchodźczyń w Polsce jest szczególnie ważny z powodu wojny w Ukrainie. Jednak w IKEA od wielu lat podejmujemy różne działania na ich rzecz. Naszym celem jest bowiem przełamywanie uprzedzeń, błędnych przekonań i stereotypów na temat osób uchodźczych. Uchodźstwo nie definiuje osoby, to los, który ją spotkał. Dlatego tak ważne jest wsparcie i zrozumienie sytuacji osób z doświadczeniem uchodźczym, jak również zrozumienie tego, czego potrzebują. Każda powinna mieć szansę na włączenie w nowe społeczeństwo – mówi dyrektor regionu Ikea Bydgoszcz, Dominik Towarek .
Nowe Miejsce zlokalizowane jest na parterze w Spichrzu Zbożowym Młynów Rothera (wejście z tarasu od strony Wyspy Młyńskiej). Początkowo przestrzeń spotkań będzie otwarta podczas imprez, których harmonogram dostępny jest w kalendarzu Młynów. W przyszłości Młyny planują uruchomić w tym lokalu kawiarnię, trwają już prace nad tym projektem! W Nowym Miejscu znajdują się: sala warsztatowo-szkoleniowa, kącik dziecięcy, część kawiarniana i pracownia kulinarna. Przestrzeń dostępna jest także na wynajem.