7 listopada (czwartek) profesorki i profesorowie, którzy ostatnio otrzymali tytuły z rąk prezydenta RP spotkali się z władzami miasta w ratuszu. Przyjęli gratulacje i Nagrodę Prezydenta Miasta Bydgoszczy za osiągnięcia w dziedzinie nauki.
Mamy w Bydgoszczy ostatnio nominowanych dziesięciu nowych profesorów. To naukowczynie i naykowcy z Politechniki Bydgoskiej, Collegium Medicum UMK i Akademii Muzycznej. Każdy z nich specjalizuje się w innej dziedzinie, wszyscy mają istotny wpływ na rozwój nauki w swoich dziedzinach. W czasie spotkania z prezydentem Rafałem Bruskim odebrali zasłużone gratulacje i nagrody za naukowe osiągnięcia. Nagrody otrzymali:
- prof. dr hab. Anna Bajek CM UMK – Od 2005 r. pracuje w Zakładzie Inżynierii Tkankowej Wydz. Lekarskiego CM UMK. Jest członkiem zespołów eksperckich w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i MEN.
- prof. dr hab. Barbara Bojko CM UMK – Od 2014 r. jest związana z Wydz. Farmaceutycznym CMUMK, gdzie objęła funkcję kier. Katedry Farmakodynamiki i Farmakologii Molekularnej. Dwukrotnie znalazła się w gronie 2 proc. najczęściej cytowanych naukowców na świecie (2022 i 2023). Jest współautorką patentu dot. opracowania specjalistycznej sondy do analizy tkanek.
- prof. dr hab. Marta Muszalik CM UMK -Jest współautorką podręczników dla studentów studiów medycznych związanych z pielęgniarstwem, geriatrią i pielęgniarstwem geriatrycznym. Jest przewodniczącą KP Oddziału Polskiego Tow. Gerontologicznego. Prowadzi zajęcia dla studentów Wydz. Nauk o Zdrowiu na kierunku pielęgniarstwo.
- prof. dr hab. Dorota Olszewska-Słonina CM UMK – W 2014 r. objęła stanowisko kierownika Katedry Patobiochemii i Chemii Klinicznej Wydz. Farmaceutycznego CM UMK. Wśród badań jest poszukiwanie nowych biomarkerów przerzutowania i wznowy nowotworów złośliwych. Opracowała rozdziały w podręcznikach dla studentów. Od 2020 r.jest ekspertem Zespołu Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu w dyscyplinie n. med. Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Uzyskała Nagrodę Naukową Prezydenta Miasta Bydgoszczy. W 2017 r. otrzymała Medal KEN.
- prof. dr hab. Mateusz Jagielski CM UMK -W 2019 r. uzyskał stopień naukowy dr. hab. n. med. i n. o zdrowiu. Jest ekspertem w dziedzinie endoskopii gastroenterologicznej, zwłaszcza endoskopii pola żółciowo-trzustkowego. Członek Zarządu Sekcji Chirurgii Endoskopowej Tow. Chirurgów Polskich, członek Zarządu Sekcji Endoskopii Przewodu Pokarmowego Polskiego
- prof. dr hab. Łukasz Szylberg CM UMK – Od 2019 r. jest przewodniczącym Oddziału Bydgoskiego Polskiego Tow. Patologów. Od 2020 r. jest koordynatorem Zakładu Patologii Nowotworów i Patomorfologii w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, kieruje Zakładem Patomorfologii, Placentologii i Hematopatologii Klinicznej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy.
- prof. dr hab. Marcin Woźniak CM UMK – W 1996 r. podjął pracę w Katedrze Medycyny Sądowej Ak. Medycznej
w Bydgoszczy. Inicjował projekty badawcze mające na celu wykorzystanie nowoczesnych technologii w kryminalistyce. Jako ekspert w dziedzinie badania śladów biologicznych otrzymał zaproszenie do grona specjalistów opracowujących krajowe rekomendacje w genetyce sądowej. Jest autorem i współautorem ekspertyz z dziedziny genetyki sądowej dot. badania śladów biologicznych, identyfikacji osób zaginionych oraz analizy pokrewieństwa. - prof. dr hab. Mariusz Mróz Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego – dyrygent związany z Akademią Muzyczną od 2016 r. Prowadzi chór wydziałowy Ak. Muzycznej. . Wziął udział w wielu konkursach i festiwalach chóralnych. Uzyskał 55 nagród oraz wyróżnień. Przygotowuje spektakle teatralne i operowe. Jest jurorem na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Młodzieżowych i Chórów Młodych „RAINBOW” – St. Petersburg (Rosja).
- prof. dr hab. inż. Roman Rolbiecki Politechnika Bydgoska im. J. i J. Śniadeckich – Od 1996 r. związany jest z Pracownią Melioracji i Agrometeorologii PBŚ. Przyczynił się znacząco do zwiększenia znaczenia Pracowni tak, iż stała się ona wiodącym ośrodkiem naukowym w kraju w zakresie nawadniania roślin. Potwierdzeniem tego jest organizacja 8 Sympozjów. Od 2016r. pełni funkcję Wydziałowego Koordynatora programu Erasmus+. Od 2015 r. jest członkiem Komitetu Nauk Agronomicznych Wydziału Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN oraz decyzją Wojewody KP Rady Partnerstw Wodnych Województwa KP