Nowy odcinek nadrzecznych Bulwarów. -Otwieramy Bartodzieje na Brdę

Fot. materiały prasowe UMB

Budowa kolejnego odcinka bulwarów ucieszy spacerowiczów i rowerzystów. Urząd Miasta zleca zaprojektowanie i przebudowę nabrzeża Brdy od ul. Żabiej do nowych mostów Kazimierza Wielkiego. Wcześniej zrewitalizowany został odcinek od ul. Krakowskiej do Żabiej.

– Przebudowa bulwarów to zadanie, które bydgoszczanie również uznali za jeden z inwestycyjnych priorytetów – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Wpisuje się w nasz zwrot ku wodzie. Dzięki tej inwestycji Bartodzieje, jedno z największych osiedli, otwieramy na Brdę. Tworzymy nie tylko nowe miejsce rekreacji, ale równocześnie zbudujemy ważną trasę rowerową, równoległą do ruchliwej ulicy Fordońskiej.

Zakres zlecanych prac obejmuje rewitalizację nabrzeża pomiędzy ul. Żabią i mostami Kazimierza Wielkiego. Miastu zależy na wykorzystaniu w maksymalnym stopniu istniejącej zieleni oraz zastosowaniu w większym stopniu naturalnych materiałów do umocnienia brzegów.

Inwestycja realizowana będzie w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawca w pierwszej kolejności opracuje projekt, zdobędzie niezbędne pozwolenia, a następnie zacznie roboty budowlane.  Realizacja całego przedsięwzięcia po zawarciu umowy zajmie około 30 miesięcy. W jego zakres wchodzą między innymi:

  • prace agrotechniczne w ramach terenów zielonych,
  • przebudowa umocnienia nabrzeża,
  • budowę nowych asfaltowych ścieżek rowerowych, a także odcinków ścieżek pieszo-rowerowych łączących ul. Żabią z ul. Fordońską i przy mostach Kazimierza Wielkiego,
  • montaż nowoczesnego oświetlenia,
  • wyposażenie bulwaru w elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacyjne),
  • oznakowanie nowych ścieżek.

Z początkiem roku zawarliśmy umowę na przebudowę bulwarów na odcinku od ul. Krakowskiej do ul. Żabiej oraz rewitalizację Wyspy św. Barbary. Obecnie trwają zaawansowane prace projektowe. Realizacja robót budowlanych planowana jest na lata 2025-26.

Fot. materiały prasowe UMB

W ubiegłym roku zakończyła się przebudowa bulwarów na odcinku od mostu Bernardyńskiego do ul. Uroczej. Wcześniej miasto realizowało prace m.in. na odcinkach od mostów kolejowych do mostów „Solidarności” oraz na Starym Mieście i Wyspie Młyńskiej. Zadania związane z rewitalizacją brzegów prowadzone były również nad Kanałem Bydgoskim oraz w Starym Fordonie.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter