Nowy plac Wolności. Miasto ma pozwolenie na budowę w sercu Śródmieścia

Plac Wolności – tak ma wyglądać po rewitalizacji / Fot. Mat. UMB

Miasto ma pozwolenie na budowę i może rozpocząć prace związane z rewitalizacją placu Wolności. Reprezentacyjne miejsce Bydgoszczy całkowicie zmieni swe oblicze.

W połowie lutego władze Bydgoszczy, wspólnie z przedstawicielami Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta,  przedstawiły szczegóły koncepcji zagospodarowania placu Wolności. W poniedziałek (19 września) zastępca prezydenta, Michał Sztybel, poinformował na swoim profilu na Facebooku, że miasto ma pozwolenie na budowę. Równolegle Miejskie Wodociągi i Kanalizacja mają poprowadzić roboty nad zaplanowanym pod placem zbiornikiem retencyjnym na deszczówkę. Spółka także uzyskała pozwolenie.

Plac Wolności – wizualizacja / Fot. Mat. UMB

Nowy plac Wolności

– Przed nami, jeszcze w tym roku, przetarg i fizycznie rozpoczęcie prac. Zakładam, że na przełomie roku pierwsze prace budowlane. MWiK jest na końcówce postępowania na wybór wykonawcy zbiornika – informuje zastępca prezydenta o terminach.

Co będzie najważniejsze w przebudowie pl. Wolności? Zniknie parking na fragmencie ul. Gdańskiej przed kościołem. Ulica będzie węższa, za to sam plac znacznie szerszy i elegancki.

Koncepcji zagospodarowania przyświeca hasło „Powrót do przeszłości”. – Najważniejszą zmianą jest otworzenie placu, stworzenie osi widokowej na ul. Gdańską – mówił w trakcie prezentacji koncepcji w lutym, prof. Dariusz Markowski, przewodniczący Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta. – Dzięki przeniesieniu kwiaciarni i likwidacji parkingu powstanie naturalny ciąg ulicy Gdańskiej. 

Stragany z kwiatami pozostaną na placu, ale zostaną przeniesione w inne miejsce. Kwestia kwiaciarek została wypracowana w toku rozmów między właścicielkami straganów a miastem i MPU. Sześć pawilonów stanie w pobliżu świątyni. Trzy od strony Galerii Miejskiej bwa (przysłonią miejski szalet, dla którego także zaproponowano nową formę), trzy – równolegle do ul. Gdańskiej. Zniknie też parking przy I LO, gdzie znajduje się postój taksówek. Zastąpi go zielony skwer z dekoracyjnym, słonecznym zegarem.

Nawierzchnia na placu w głównej części będzie nawiązywać do posadzek niektórych bydgoskich kamienic.

Na placu wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz na placu przed pomnikiem i na przedłużeniu osi ul. Piotra Skargi, projektuje się nawierzchnie ułożone z płyt granitowych układanych w karo.

Plac Wolności – wizualizacje / Fot. Mat. UMB

Plac Wolności – miejsce wypoczynku

Na placu stanie 27 nowych ławek oraz trzy komplety stojaków na rowery. Od strony ul. Piotr Skargi zamontowane zostaną chowane słupki ograniczające wjazd na alejkę w kierunku ul. Gdańskiej. Przy pomniku stanie jeszcze na granitowym postumencie sferyczny  zegar słoneczny. Również oświetlenie ma nawiązywać do historii. Od strony ulic dostawione zostaną trzy lampy tzw. bydgoskie pastorały. Plac w środku oświetli 26 stylowych latarni. Zaprojektowano także iluminację kilku miejsc:

  • frontowej elewacji ościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła
  • pomnika Wolności
  • I Liceum Ogólnokształcącego
  • wybranych drzew
Udostępnij: Facebook Twitter