Wszyscy z bydgoszczan, którzy walczyli w Powstaniu Wielkopolskiego, już nie żyją. Ostatni, Józef Grubczyński, zmarł w 2001 roku. We wtorek (27 grudnia) z okazji Narodowego Dnia Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego uhonorowano m.in. jego syna, który dba o pamięć o wydarzeniach sprzed 104 lat.
Przy pomniku Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego w Bydgoszczy tradycyjnie uczczono wybuch udanego narodowego zrywu w 1918 roku. Podczas uroczystości wręczono medale zasłużonym w pielęgnowaniu pamięci o powstańcach. – Nie ma już wśród nas żadnego powstańca wielkopolskiego z naszego regionu. Ostatnim, który zmarł w 2001 roku, był Józef Grubczyński. Za chwilę będę miał przyjemność uhonorować medalem Medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis jego syna Eugeniusza Grubczyńskiego, wieloletniego działacza Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – powiedział Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Za zasługi w pracy na rzecz kultywowania pamięci o Powstaniu Wielkopolskim te same wyróżnienia wręczono również Stanisławowi Grubczyńskiemu i Henrykowi Kamińskiemu. Mirosław Kozłowicz, wiceprezydent Bydgoszczy, przekazał trójce wyróżnionych Medale Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Sławomir Łaniecki odznaczył Medalami Wierni Tradycji, przyznawanymi przez Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu, Stanisława Grubczyńskiego i Henryka Kamińskiego.
Na czas uroczystości wartę pełnili żołnierze Wojska Polskiego, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych Garnizon Bydgoszcz oraz klasa mundurowa Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.
Odznaczeni w 104. rocznicę powstania
Stanisław Grubczyński – najstarszy członek Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, ma 96 lat, jest synem powstańca wielkopolskiego Wincentego Grubczyńskiego i byłym harcerzem. Uczestniczy w przedsięwzięciach Towarzystwa od ponad dwudziestu lat np. przy szyciu rozetek powstańczych, które od ćwierćwiecza towarzyszą uroczystościom patriotycznym, wykonywał modele do makiety na 100-lecie potyczki powstańczej pod Murowańcem, przez lata, mimo swojego wieku, był członkiem pocztu sztandarowego.
Henryk Kamiński – członek Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 od niemal początku jego istnienia. Udziela się we wszelkich działaniach Towarzystwa. Szczególne zasługi położył na polu skompletowania umundurowania do pocztu sztandarowego, bierze udział w uroczystościach ze sztandarem. Z racji zdolności muzycznych propaguje piosenki powstańcze na spotkaniach w przedszkolach, szkołach, z harcerzami, emerytami. Brał też udział przy budowie makiety potyczki pod Murowańcem.
Eugeniusz Grubczyński – 87 lat, syn zasłużonego powstańca wielkopolskiego Józefa Grubczyńskiego zmarłego w 2001 r. w wieku 106 lat (powstańcami w boju byli też trzej bracia Józefa). Eugeniusz Grubczyński działa w kujawsko-pomorskim Towarzystwie Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 od początku jego istnienia, czyli od 24 lat. Bardzo aktywny na polu społecznym, wyróżniany za to także odznaczeniami. Od lat jest członkiem zarządu Koła Bydgoszcz TPPW 1918-1919, jest aktywnym chorążym sztandaru, odznaczony m.in. Medalem Wierni Tradycji, Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci, także Odznaką Honorową za Zasługi dla Miasta Bydgoszczy (1989 r.)
Czym było Powstanie Wielkopolskie
W uroczystościach przy pomniku, przy ul. Bernardyńskiej wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, służb miejskich oraz członkowie stowarzyszeń kombatanckich i uczniowie z bydgoskich szkół. Zebrani odśpiewali hymn Polski i złożyli kwiaty pod grobem i pomnikiem Nieznanego Żołnierza Powstania Wielkopolskiego. Wcześniej wzięli udział we mszy św. w kościele garnizonowym pod przewodnictwem ks. płk Stanisława Garbacika, dziekana Dekanatu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
– Trwające zaledwie kilka miesięcy Powstanie Wielkopolskie uświadomiło i przekonało mocarstwa, które zwyciężyły w pierwszej wojnie światowej o formalnym wskrzeszeniu niepodległej Rzeczypospolitej w Wielkopolsce, na Kujawach, Krajnie czy Pałukach – mówił podczas uroczystości dr Sławomir Łaniecki, z kujawsko-pomorskiego oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
– Niech to bohaterskie powstanie będzie dla nas i dla naszych ukraińskich przyjaciół, którzy w grodzie na Brdą odnaleźli swój bezpieczny dom, dowodem na to, że dzięki pragnieniu wolności, rodzi się nadzieja, że po wojennej zawierusze, przyjdzie zwycięstwo – wygłosił Mirosław Kozłowicz, wiceprezydent Bydgoszczy.