Kolejna grupa wyróżnionych i nagrodzonych w towarzystwie komendanta płk dr n. med. Sławomira Wawrzyniaka (trzeci od lewej) oraz ppłk Iwony Żuczek (pierwsza z prawej) / Fot. B.Witkowski/UMB
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek, Krajowego Dnia Położnej, Dnia Diagnosty Laboratoryjnego oraz Dnia Opiekuna Medycznego w piątek świętował personel 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką oraz 1. Wojskowego Szpitala Polowego w Bydgoszczy.
W piątek pracownicy obu placówek medycznych zostali wyróżnieni listami gratulacyjnymi oraz nagrodami. Nie brakowało podziękowań za codzienną ofiarność w wypełnianiu zadań i za wysiłek. Podziękowań za ogromny trud i zaangażowanie oraz rozwój zawodowy.
Ppłk Iwona Żuczek, zastępca komendanta szpitala klinicznego ds. pielęgniarstwa: – Każda grupa zawodowa jest tak samo ważna. Najmłodsze ze świąt to święto opiekuna medycznego. Ten zawód pojawił się bardzo niedawno, wcześniej traktowany był jako zawód pomocniczy. To bardzo ważna grupa zawodowa, która przejęła od pielęgniarek dużą część czynności pielęgnacyjnych. W dzisiejszych czasach nie byłoby opieki długoterminowej bez tego zawodu. Nie byłoby dobrej opieki na oddziałach intermistycznych, chirurgicznych, wszędzie tam, gdzie pacjent wymaga dużej pracy. To opiekunowie medyczni przejmują obowiązki tej najcięższej pracy. Natomiast bez pielęgniarek, bez diagnostów laboratoryjnych nie ma możliwości przeprowadzenia prawidłowego procesu terapeutycznego. Nie ma możliwości prawidłowej diagnostyki. Izba Diagnostów Laboratoryjnych powstała w 2002 roku. To grupa zawodowa, która przez wiele lat była schowana i słabo dostrzegana przez innych pracowników szpitala. W dzisiejszych czasach, tak poszerzonej diagnostyki, nie ma możliwości postawienia prawidłowej diagnozy bez wyników badań laboratoryjnych. Ci diagności to aż trzynaście różnych specjalizacji.
Ppłk Iwona Żuczek przypomniała, że pielęgniarki i położne to ponad 20 różnych specjalizacji. Podstawowy wymiar czasu kształcenia na studiach licencjackich to 4720 godzin. Nie ma drugiego takiego zawodu. – Jesteśmy największą grupą zawodową, która przez wiele lat była niedoceniana – mówiła ppłk Żuczek. – Obecnie jesteśmy w trudnym okresie zapaści pokoleniowej. Nasza średnia wieku bliższa jest sześćdziesiątce. Gdyby wszyscy, którzy osiągnęli wiek emerytalny, pozwolili sobie na przejście na emeryturę, nie byłoby dobrej opieki nad pacjentem. Zawód pielęgniarki nierozerwalnie związany jest z wojskową medycyną. Pielęgniarstwo rozwijało się podczas wielu wojen na wszystkich frontach w świecie.
Ppłk Żuczek: – Dzisiejszy dzień to podziękowanie dla wszystkich grup zawodowych, które w codziennej praktyce są na pierwszej linii ognia. Jednak często się zapomina, że bez nich zawód lekarza nie funkcjonowałby w systemie opieki zdrowotnej. Szczególnie, że w dzisiejszych czasach to zespół terapeutyczny, a nie pojedyncza osoba opiekuje się pacjentem.
Do podziękowań za trud codziennej pracy i nieocenioną służbę dołączył m.in. wicewojewoda Michał Koniuch, a list gratulacyjny od prezydenta Rafała Bruskiego odczytała jego zastępczyni Iwona Waszkiewicz. Podziękowania i życzenia popłynęły również z bydgoskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.
Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!