Ogrzewasz dom? Do końca czerwca powinieneś złożyć deklarację

Pamiętaj, aby złożyć deklarację, czym ogrzewasz dom.

Grzejnik, kominek, a może kocioł na ekogroszek? Niezależnie od tego, jakie źródło ciepła posiadasz w domu, musisz zgłosić je do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Termin składania deklaracji upływa 30 czerwca.

Uwaga – za niedopełnienie obowiązku grozi mandat. Każdy właściciel domu i lokalu niemieszkalnego powinien poinformować, czym ogrzewa pomieszczenia. Jeśli jednak mieszkasz w budynku wielorodzinnym, bloku lub kamienicy – obowiązek zgłoszenia źródła ziepła spoczywa na zarządcy. To efekt rządowej ustawy. Termin składania deklaracji do CEEB mija 30 czerwca 2022.

Do walki z kopciuchami

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków funkcjonuje od 1 lipca ub. roku. Ma być skutecznym narzędziem do zmian źródeł ogrzewania w polskich domach – na te bardziej ekologiczne. Informacje pozyskane z deklaracji wyłonią prawdziwą liczbę nieekologicznych pieców, tzw. kopciuchów, z którymi od lat walczą samorządy. Kotły bezklasowe, czyli przede wszystkim piece kaflowe, w których pali się głównie węglem, najbardziej odpowiadają za wysoki poziom smogu, także w Bydgoszczy. Według raportu WHO, aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajdują się w Polsce. Choroby płucne spowodowane zanieczyszczonym powietrzem zabijają co roku niemal 100 tys. Polaków. W Bydgoszczy wciąż mamy nieco ponad 22 tys. „kopciuchów”, głównie w kamienicach. Samorząd województwa w ustawie antysmogowej określił, że należy je wymienić do końca 2023 roku. Dzięki dotacjom można otrzymać do 8 tys. zł na wymianę pieca.

Jak złożyć deklarację?

Deklarację CEEB można złożyć na trzy sposoby. Najszybciej i najprościej – wypełnić formularz internetowy. Wystarczy wejść na stronę: ceeb.gov.pl i wypełnić pola danymi. Do bazy logujemy się za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu. Możemy również zgłosić źródło ciepła w urzędzie miasta. W Bydgoszczy wnioski przyjmowane są w Wydziale Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska, w budynku C przy ul. Grudziądzkiej 9-15. Od 27 czerwca obowiązkowe deklaracje są przyjmowane także przy ul. Jezuickiej 4a. Dodatkowy punkt składania deklaracji zlokalizowany jest w łączniku. Jeśli nie możemy pojawić się w urzędzie osobiście, deklarację wysyłamy listownie.

Jak ułatwić sobie składanie deklaracji? Powinniśmy przygotować poniższe dane:

• dane budynku (adres, rodzaj i liczba lokali),

• informacja o źródłach ciepła (rodzaj i liczba),

• informacja o kotłach na paliwo stałe (jeśli znajdują się w budynku),

• nasze dane kontaktowe.

Za niezłożenie deklaracji w wyznaczonym terminie grozi kara grzywny 500 zł lub kara pieniężna w wysokości 5 tys. zł, w przypadku, gdy sprawa trafi do sądu.

Udostępnij: Facebook Twitter