Opera zbuduje tymczasowe zejście z mostku Kiepury na bulwar nad Brdą

Kiedy rozpoczęły się prace przy Operze Nova most im. Jana Kiepury zamknięto / Fot. M. Kalaczyński/UMB

Będzie można przejść z Wyspy Młyńskiej na bulwar Gabriela Narutowicza nad Brdą, przy Operze Nova. Rozpoczęła się procedura wyłonienia wykonawcy tymczasowych schodów.

Mostek Kiepury, niezwykle popularna kładka dla pieszych między Wyspą Młyńską a Operą Nova i ul. Focha, została zamknięta 20 marca. Miało to związek z pracami przy budowie czwartego kręgu Opery Nova i podziemnego parkingu. Zejście z mostku przy operze zostało odcięte. Obecnie końcowy fragment kładki jest całkowicie zdemontowany.

Przypomnijmy, że niedawno zakończyły się prace archeologiczne na terenie inwestycji. Oddanie czwartego kręgu wraz z parkingiem planowane jest za około dwa lata. Zamknięcie mostu Kiepury na tak długi czas jest nie do przyjęcia. Od początku więc zakładano budowę tymczasowego zejście z kładki na nadrzeczny bulwar – w pobliżu amfiteatru opery, gdzie latem odbywają się organizowane przez miasto bezpłatne koncerty „Rzeka Muzyki”.

Budowa zejścia została wpisana w koszty inwestycji. Do 9 czerwca inwestor, czyli Opera Nova czeka na zgłaszanie ofert potencjalnych wykonawców. Projekt zakłada wykonanie schodów z mostu na bulwar. Zejście będzie skierowane w stronę amfiteatru i Mostów Solidarności. Według projektu drewniane schody będzie okalać stalowa konstrukcja z dwoma pośrednimi podestami. Wykonawca od podpisania umowy będzie miał dwa miesiące na prace.

Bulwar będzie zamknięty

Na przełomie czerwca i lipca powinny zacząć powstawać ścianki szczelinowe, które zabezpieczą przyszły podziemny parking przed zalewaniem wodą z Brdy. Będą one wkopywane na głębokość powyżej ośmiu metrów. Prace ciężkiego sprzętu będą odbywać się blisko bulwarów, które ze względów bezpieczeństwa na ten czas trzeba będzie zamknąć.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter