Orszak Trzech Króli. Tysiące mieszkańców podąży za nimi i przejdzie przez centrum Bydgoszczy [SZCZEGÓŁY]

Orszak Trzech Króli w Bydgoszczy / Fot. B. Witkowski/UMB

W sobotę (6 stycznia) ulicami Bydgoszczy przejdzie Orszak Trzech Króli. To już jedenasta edycja barwnego korowodu. W tym roku odbędzie się pod hasłem: „W jasełkach leży”.

Pochód poprzedzi msza święta o godz. 11.30 w bazylice św. Wincentego a Paulo, pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka.

Królowie i inni kolędnicy wyruszą sprzed kościoła około godz. 13.00, i przejdą ul: Sieńki, Piotrowskiego, Jagiellońską, Focha, Mostową do Starego Rynku, gdzie na dużej scenie Trzej Królowie złożą dary i oddadzą pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi.

Trzej Królowie z trzech kontynentów

Przejście będzie okazją do wspólnego śpiewania kolęd i przeżywania uroczystości Objawienia Pańskiego, czyli popularnych Trzech Króli. Pochód poprowadzą Kacper, Melchior i Baltazar w strojach odpowiadających wydarzeniom opisanym w Ewangelii. Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie. Ten ostatni nazywa się Gacek i po raz kolejny przyjedzie do Bydgoszczy specjalnie na orszak z Horodyszcza (województwo lubelskie). Królowie będą symbolizować trzy kontynenty: Afrykę (niebieski), Europę (czerwony) i Azję (zielony). Za nimi pójdą świty królewskie w strojach o odpowiednio dobranych kolorach.

Od początku bydgoskiego orszaku szedł z nami król, w którego wcielał się przedstawiciel Afryki. W tym roku, po raz pierwszy, wystąpi u nas reprezentant Azji, pochodzący z Indii, który będzie królem azjatyckim – zapowiada Regina Piątkowska, koordynatorka Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli.

Role główne odegrają: Ernest Essuman Mensah (król afrykański – Baltazar), John Sunder (król azjatycki – Melchior), Rafał Staszewski (król europejski – Kacper). Król afrykański pojedzie na wielbłądzie, dwaj pozostali na koniach. Świętą Rodziną będą: Patrycja Łuźniak (Maryja), Paweł Łuźniak (Józef) oraz ich jednoroczny syn Józef jako dzieciątko Jezus. Córki państwa Łuźniak – Zuzanna i Helena – wcielą się w role aniołków.

Za królami, jak co roku, podążą także biblijni Symeon i prorokini Anna. Postać starca Symeona pojawia się tylko w bydgoskim orszaku. Będą przy nich szczudlarze w strojach aniołów.

Do aktywnego udziału zaprasza ordynariusz bydgoski. – Orszak królewski stworzą wszyscy bydgoszczanie, każdy więc może przygotować własną kreację. Zapraszam wszystkich do przygotowania przebrania i wcielenia się w role odpowiadające opisom ewangelicznym i ludowej tradycji: aniołów, dwórek, rycerzy i pastuszków – przekazał biskup Krzysztof Włodarczyk.

Wolontariusze tradycyjnie będą rozdawać korony, by każdy uczestnik orszaku mógł poczuć się jak król.

Przypomnienie o pierwszych jasełkach

Hasło Orszaku Trzech Króli 2024 brzmi „W jasełkach leży” i jest fragmentem XVII-wiecznej kolędy „Nowy rok bieży”, zapraszającej do oddania chwały małemu Dzieciątku. Hasło nawiązuje do 800-lecia pierwszego przedstawienia jasełkowego, zorganizowanego przez św. Franciszka.



Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. Głównym organizatorem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli jest Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy i parafia św. Wincentego a Paulo. Wsparcia merytorycznego udziela Fundacja Orszak Trzech Króli z Warszawy.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter