Po sukcesie pilotażowego programu, Osiedlowe Centra Seniora powracają do Bydgoszczy. Otworzą się w znanych już i także nowych miejscach. Jedno z centrów powstało przy Muzeum Kanału Bydgoskiego. 9 maja w ratuszu forum o zdrowiu dla seniorów „Żyjmy dłużej”.
Od sierpnia do grudnia 2022 roku, funkcjonowały w Bydgoszczy cztery Osiedlowe Centra Seniora „Bydgoszcz Seniorom”. Miejsca te cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród starszych bydgoszczan. Miasto postanowiło kontynuować projekt.
Odpowiedź na potrzeby seniorów
W nowej edycji ratusz wsparł otwarcie Osiedlowych Centrów Seniora kwotą blisko 300 tys. złotych. Uwzględniono w niej wyniki ankiet, które przeprowadzono wśród uczestników pilotażu. Bydgoscy seniorzy wskazali w nich m.in. rodzaj preferowanych zajęć. Okazało się, że dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia gimnastyczne i taneczno-ruchowe, filmowe (w tym kino) i podróżnicze. Ważnym aspektem działalności centrów, była ich otwartość na mieszkańców całego miasta. Dla seniorów ważne były zwyczajne rozmowy przy kawie w gronie nowo poznanych rówieśników. Niedoceniona była również opieka wykwalifikowanych specjalistów. W centrach dyżury pełnili lekarze, psychologowie i prawnicy. Prowadzone były zajęcia z obsługi smartfonów i komputerów. Co ważne, w projekcie nie obowiązuje rejonizacja, a zatem bydgoscy seniorzy, bez względu na zamieszkiwane osiedle, korzystać mogą z oferty wszystkich centrów. Każde z tych miejsc wyróżnia inny profil działalności. Prowadzenia każdego z nich podjęła się inna organizacja społeczna. Projekt koordynuje Biuro Aktywności Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Nasze miejsce nad Kanałem Bydgoskim
Pierwsze „sąsiedzkie spotkanie” odbyło się w nowym Centrum Seniora w Muzeum Kanału Bydgoskiego na Okolu, we wtorek (25 kwietnia). Miejsce to już wcześniej regularnie odwiedzali seniorzy z całej Bydgoszczy. W dniu otwarcia centrum, spotykam tu panie z Błonia, Szwederowa i Fordonu. Doceniają nie tylko jego lokalizację i owartość, lecz przede wszystkim serdeczność pracowników muzeum. Seniorzy o działalności centrum dowiadywali się różnymi kanałami. – Dowiedziałam się z internetu. Moja córka przesłała mi plakat informacyjny – opowiadała uczestniczka spotkania.
Inna dodała: – Ja dowiedziałam się od koleżanki.
Wszystkie wspólnie twierdzą, że seniorom brakuje w Bydgoszczy miejsc do spokojnych spotkań, które nie generują przy tym kosztów. Zaznaczają też, że w grupie rówieśników powraca chęć do aktywności.
– Brakowało nam miejsca, żeby sobie przyjść, posiedzieć, pogadać, czegoś ciekawego się dowiedzieć. Wyjście do restauracji czy kawiarni kosztuje. Pani Renia powiedziała nam, że tutaj zawsze możemy przyjść, mamy dostęp do sali. To jest taki łańcuszek.
– Przyszłam tu kiedyś z turystycznym klubem seniora, a teraz przyprowadziłam koleżankę. Bardzo podobają nam się te aktywności, wycieczki. Człowiek sam nie pójdzie w pewne miejsca.
– Ja z kanałem jestem związana od bardzo dawna. Umiem haftować, samej mi się nie chce. Tutaj robię to w grupie.
Osiedlowe Centrum przy ul. Staroszkolnej 10 proponuje pięć dni spotkań w tygodniu (wtorek-sobota). W programie m.in. koło teatralno-wokalne, warsztaty produkcji naturalnych kosmetyków, zajęcia malarskie, żywe lekcje historii, kino za bramą i wycieczki. Oprócz tego spotkania w Kawiarence nad Kanałem Bydgoskim i spotkania sąsiedzkich grup nieformalnych. Do dyspozycji seniorów będą też: prawnik, diabetolog, dermatolog, psycholog i pedagog. Taniec w kręgu poprowadzi terapeutka. Seniorzy odwiedzą również operatorów numeru alarmowego 112.
Lato seniorów w Bydgoszczy
Sezon wiosenno-letni sprzyja wyjściu z domu i większej aktywności. Bydgoscy seniorzy będą mieli wiele okazji, aby miło spędzić nadchodzące dni. Otwarcie Osiedlowych Centrów Seniora to tylko jedna z nich. 9 maja odbędzie się kolejne Medyczne Forum Seniora „Żyjmy Dłużej”. Trwają też ostatnie przygotowania do Seniorady – Międzypokoleniowego Tygodnia Radości. 10 czerwca otworzy ją tradycyjny Przemarsz Kapeluszowy. Zwieńczeniem barwnego pochodu będzie Piknik Organizacji Pozarządowych. Tegoroczna Seniorada ma być utrzymana w konwencji międzypokoleniowej współpracy. Nie zabraknie inicjatyw angażujących starszych i młodszych bydgoszczan.
Gdzie są Osiedlowe Centra Seniorów
Osiedlowe Centrum Seniora nad Kanałem Bydgoskim, ul. Staroszkolna 10; informacje i zapisy 693 765 075 (od wtorku do piątku, w godz. 10-15); prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Kanału Bydgoskiego
Osiedlowe Centrum Seniora, ul. Karpacka 52; informacje i zapisy 510 265 200 (poniedziałki, w godz. 8-15); prowadzone przez Stowarzyszenie Złoty Wiek – Żyj Stokrotnie
Osiedlowe Centrum Seniora, ul. Garbary 2; informacje i zapisy 535 762 922 (piątki, w godz. 8-15); prowadzone przez Innowacje Społeczne Sp. z o.o. non profit
Wiatrakowy Klub Seniora, ul. Bołtucia 7; informacje i zapisy 530 836 876 (od poniedziałku do piątku, w godz. 10-14); prowadzony przez Fundację Wiatrak
Osiedlowe Centrum Wielu Pokoleń, ul. Jarużyńska 9; informacje i zapisy 505 895 185 (od poniedziałku do piątku, w godz. 10-16); prowadzony przez Fundację Pro Omnis