Oszukany na Baltic Pipe. 78-letni bydgoszczanin stracił oszczędności całego życia

Policja ostrzega: – Uważajmy na oszustów, nie traćmy czujności. Oszustwa na BLIK-a, na akcje Baltic Pipe, na „policjanta” to tylko niektóre sposoby działania osób chcących wyłudzić od nas pieniądze.

Bydgoscy policjanci po raz kolejny przestrzegają szczególnie starsze osoby przed oszustami, którzy wyłudzają i kradną pieniądze. Korzystają z różnych sposobów. – Każdy z nas, a szczególnie seniorzy, powinniśmy pamiętać o podstawowej zasadzie, by nikomu nieznajomemu nie przekazywać pieniędzy ani kosztowności. Słysząc przez telefon o sytuacji, w której ktoś z naszych bliskich pilnie potrzebuje pieniędzy, by załatwić jakąś sprawę, bądź rozmówca informuje nas o szybkich zyskach z zainwestowania pieniędzy, można przyjąć, że jest to próba oszustwa. Podobnie ma się rzecz jeśli chodzi o przelewy BLIK. Zanim taki wykonamy, po otrzymaniu za pośrednictwem komunikatorów prośby od rzekomego znajomego, zweryfikujmy ten fakt, dzwoniąc do tego rzeczywistego znajomego – powtarzają policjanci.

Niestety, w ostatnich dniach kolejni mieszkańcy naszego miasta i powiatu padli ofiarami oszustów. Wykorzystują różne metody, licząc na łatwy „zarobek”. Oto niektóre z przykładów.

Na policjanta

W miniony czwartek (22 lutego) około godz. 21.30 do 94-latki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Najpierw rozmawiali przez telefon stacjonarny. Następnie, po uzyskaniu numeru telefonu komórkowego, kontynuując rozmowę, powiadomił o zatrzymaniu wnuczka. Miał on rzekomo doprowadzić do wypadku. Potrącił kobietę w ciąży, której dziecko zmarło.  Oszust mówił, że w celu uniknięcia zatrzymania trzeba wpłacić za niego kaucję. 94-latka przekazała 7500 złotych oraz złotą biżuterię (10 pierścionków, 2 obrączki  i 2 łańcuszki) nieznanemu mężczyźnie, który podszedł pod drzwi wejściowe jej mieszkania. Łączne seniorka straciła 23 tysiące złotych.

Na zagrożone konto

Kolejny przypadek zdarzył się tego samego dnia między godziną 9-17. Znowu przez telefon oszust nakłonił 72-latka z Solca Kujawskiego do przekazania pieniędzy. Poinformował go, że z uwagi na możliwość utraty pieniędzy ma przelać swoje środki, zgromadzone na dwóch kontach w dwóch różnych bankach, na inne konto podane przez oszusta podczas rozmowy telefonicznej. Tym sposobem senior stracił oszczędności życia – 70 tysięcy złotych.

Na inwestycje i BLIK

Dzień później (23 lutego) oszustwo zostało dokonane w inny sposób. Wykorzystano informację na portalu społecznościowym i na kwotę 140 tysięcy złotych został oszukany 78-latek z Bydgoszczy. Znalazł ogłoszenie dotyczące inwestycji w akcje Baltic Pipe. Wchodząc w informację nieświadomie pobrał aplikację, poprzez którą sprawca dokonał nieautoryzowanego przelewu we wspomnianej kwocie.

Natomiast na szkodę 68-letniej mieszkanki Koronowa działała oszustka, która przełamała zabezpieczenia konta internetowego na portalu społecznościowym i komunikatorze seniorki. Podając się za znajomą pokrzywdzonej wyłudziła kod BLIK, a następnie wypłaciła ponad 18 tysięcy złotych.

Tym samym sposobem działał sprawca na szkodę 75-latka z Osielska. Podszył się na komunikatorze pod synową i poprosił o przesłanie przelewu powodując straty w wysokości blisko 5 tysięcy złotych.

Uwaga! – Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą specjalnego oprogramowania, to dziś częste sposoby działania oszustów. Niejednokrotnie pokrzywdzeni nie podejrzewając złych intencji swoich rozmówców sami je przekazują, ufając, że po drugiej stronie jest faktycznie osoba, która jest tym za kogo się podaje: maklerem giełdowym, policjantem, pracownikiem poczty czy innej instytucji. Sprawcy podszywają się pod maklerów giełdowych zachęcających do inwestowania w kryptowaluty, pracowników poczty, którzy rzekomo muszą zweryfikować błędny adres do korespondencji czy policjantów, którzy prowadzą akcję przeciwko oszustom. Bądźmy czujni i nie przekazujmy żadnych pieniędzy nieznanym osobom, również tym podającym się za przedstawicieli różnych instytucji, nie podawajmy też swoich danych osobowych i innych, które posłużą w konsekwencji do dokonania oszustw. Sposoby działania oszustów są różnorodne i tylko ogromna czujność może nas uchronić przed oszustwami – ostrzega policja.

Udostępnij: Facebook Twitter