Oto nagrodzeni Medalem Kazimierza Wielkiego. Radni zaakceptowali pięcioro laureatów

Po Laurach Andrzeja Szwalbego i Mariana Rejewskiego nadszedł czas na laureatów Medalu Kazimierza Wielkiego. Podczas środowej (29 marca) sesji radni wybrali ludzi i organizacje społeczne, które zostaną wyróżnione w tym roku.

Rady Miasta zdecydowała, że w tym roku zostanie przyznanych pięć Medali Kazimierza Wielkiego. Zostaną wręczone w kwietniu podczas uroczystej sesji, bo 19 kwietnia Bydgoszcz świętuje rocznicę nadania przez króla Kazimierza Wielkiego praw miejskich. W tym roku Bydgoszcz obchodzić będzie 677 urodziny. 

Laureaci Medali Kazimierza Wielkiego

A oto laureaci w roku 2023:

Krzysztof Badowski – społecznik, organizator, promotor i koordynator sportu niewidomych. Od 2004 r. działa w klubie sportowym niewidomych „Łuczniczka”. W tym czasie klub stał się jednym z największych w Polsce, a jego wychowankowie wielokrotnie zdobywali trofea w imprezach rangi mistrzostw świata w kolarstwie i strzelectwie. 

Ks. Sławomir Bar – proboszcz parafii pw. św. Wincentego a Paulo.

Stoi na czele Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Wspólnie ze wspólnotą Młodzieży Misjonarskiej niesie pomoc potrzebującym. Z inicjatywy ks. Bara przy bydgoskiej Bazylice powstały kuchnia, punkt medyczny i prawny dla każdego, kto potrzebował wszelakiej pomocy. W lewej części Bazyliki otwarty został dom dla ubogich. Obecnie trwają prace nad barem mlecznym i przychodnią lekarską dla starszych, ubogich i potrzebujących. 

Dr inż. Wiesław Olszewski – rodowity bydgoszczanin. Znakomity ekonomista. W przeszłości był m.in. wojewodą bydgoskim oraz przez dwie kadencje wiceprzewodniczącym Rady Miasta Bydgoszczy. Wiele lat był aktywnym członkiem rad społecznych: Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego im. dr. Jana Biziela, Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka oraz Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy.

Moto Dawcy Uśmiechu – dzięki ich pasjom, na twarzach osób, do których trafiają, pojawia się uśmiech. Celem organizowanych przez nich przedsięwzięć jest integracja środowiska motocyklistów oraz mieszkańców Bydgoszczy i okolic na rzecz pomocy chorym dzieciom i osobom potrzebującym. Podczas akcji Motomikołaje Bydgoszcz, Moto DawcyUśmiechu organizują w okresie świątecznym paczki dla dzieci przebywających na oddziałach szpitalnych i w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Z zebranych funduszy zakupują sprzęt medyczny, zarówno do szpitali, jak i bezpośrednio dla potrzebujących dzieci do ich domów. 

Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego – działa w Bydgoszczy od 1979 roku. Twórcy galerii: malarz Jan Kaja i grafik Jacek Soliński swoje przedsięwzięcie określili jako pozainstytucjonalne, niezależne, otwarte, wciąż poszukujące i ewoluujące. Charakter działań galerii mieści się w formule przenikających się dziedzin: plastyki, fotografii, konceptualizmu, poezji, literatury, teatru, muzyki i filozofii. Na aktualny jej wizerunek złożyły się wieloletnie doświadczenia działalności wydawniczej i ekspozycyjnej obejmującej sztukę figuratywną o przesłaniu metaforycznym, sztukę konceptualną, ekspresjonizm, malarstwo metafizyczne, poezję wizualną, sztukę poczty, sztukę książki, sztukę związaną z szeroko rozumianym sacrum.

Udostępnij: Facebook Twitter