Para bydgoskich łabędzi z Wyspy Młyńskiej ma już potomstwo. Szukamy dla nich imion [WIDEO]

W gnieździe łabędzi widać już pisklęta / Fot. R.Sawicki/UMB

We wtorek po południu bydgoszczanie się doczekali. Para naszych łabędzi, która uwiła gniazdo w sercu miasta, na Wyspie Młyńskiej, ma potomstwo. W środę (7 czerwca) rano już widać było, że jest sześć łabędziątek. Nadal otoczmy je troskliwą opieką.

Na narodziny bydgoskich łabędzi czekaliśmy od końca kwietnia, kiedy po raz pierwszy pokazaliśmy gniazdo na bydgoszczinformuje.pl. We wtorek (6 czerwca) prezydent Rafał Bruski poinformował, że pisklęta się wykluły.

Dziś (7 czerwca) widać, że w gnieździe jest sześć szarych piskląt. Jeszcze nie wiadomo, czy będzie ich więcej. Jaj było osiem. Szarych maleństw pilnuje matka, w pobliżu dozoruje także samiec.

Od kiedy gniazdo zostało zauważone znajduje się pod opieka pracowników Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. Teren jest ogrodzony. Działa całodobowy monitoring. O tym jak miasto zaopiekowało się łabędziami informował m.in. TVN. Stały się sławne.

Nadal aktualna jest prośba o niepodchodzenie do łabędzi z psami i niedokarmianie ich. Pisklęta będą już same pozyskiwać pożywienie. Młodych łabędzi będą strzec oboje rodzice, dlatego ważne jest aby się do nich nie zbliżać, ponieważ może to prowokować rodziców do ich obrony i stwarzać sytuacje niebezpieczne dla ludzi. W najbliższym czasie łabędzia rodzina zejdzie także na wodę. O związku tych ptaków i ich lojalności wobec partnera do końca życia krążą legendy. Naukowcy twierdzą, że ptaki te są monogamiczne i pozostają w parach aż do śmierci towarzysza.

Miasto ogłasza konkurs na imiona małych łabędzi

Nasze bydgoskie łabędzie nie mogą pozostać bezimienne. Będzie więc konkurs. Prosimy o wpisywanie swoich propozycji w komentarzach do postu z informacją o konkursie, który trwa już na Facebooku . Czekamy na nie do końca weekendu. Spośród tych propozycji, w przyszłym tygodniu imiona dla łabędzi wybiorą uczniowie ze szkoły, która zostanie nagrodzona podczas gali EkoSzkołą roku. Gala odbędzie się w środę, 14 czerwca. Osoby, które wymyślą imiona wybrane potem uczniów, zostaną nagrodzone miejskimi upominkami.

Udostępnij: Facebook Twitter