Niezwykłe zdarzenie w sercu Bydgoszczy. Łabędzia para uwiła gniazdo na Wyspie Młyńskiej

Gniazdo łabędzie na Wyspie Młyńskiej

Samiec krąży wokół i skubie trawę. Łabędzica ciągle czujnie uwija się blisko gniazda, w którym widać dwa jaja. Piękna para dostojnych ptaków chce dochować się potomstwa w sercu Bydgoszczy – na skarpie między Młynami Rothera a Przystanią Bydgoszcz.

Łabędzie przeważnie budują gniazda ukryte w trzcinach. Tak czynią zwykle, lecz bywa, że łabędzie żyjące w miastach, a jest ich bardzo dużo, konstruują gniazda nad brzegami miejskich stawów czy rzek.

Tak się właśnie zdarzyło w Bydgoszczy. Łabędzia para zbudowała gniazdo na Wyspie Młyńskiej, dosłownie kilka metrów od ul. Mennica. To dość płytkie zagłębienie w skarpie między Przystanią Bydgoszcz a spichrzem zbożowym Młynów Rothera. Gniazdo znajduje się nad brzegiem dawnego kanału, w którym cumowały barki przywożące zboże.

Łabędzica krząta się w pobliżu gniazda, w którym widać dwa jaja. Czasami siaduje na gnieździe. Jej partner pilnuje okolicy, skubie trawę i roślinność. Gniazdo jest w bardzo widocznym miejscu – przechodzący zatrzymują się, robią zdjęcia. Napotkaliśmy także patrol straży miejskiej. – Wiemy już o tym gnieździe. Dotarły do nas sygnały. Niestety niewiele możemy zrobić poza czuwaniem i patrolowaniem. Ingerencja spowoduje, że para łabędzi porzuci gniazdo i jaja – mówią strażnicy.

-Dajmy szansę tej parze łabędzi. Gniazda nad Brdą już wcześniej łabędzie sobie urządzały np. przy siedzibie Wyższej Szkoły Gospodarki. Wtedy to zakończyło się sukcesem lęgowym. Najważniejsze, żeby ptakom nie przeszkadzać. Niepokojenie ich i płoszenie w okresie lęgowym jest zakazane. Dobrym pomysłem  byłoby postawienie płotka na górze skarpy i ostrzeżenia, że gniazdują tam łabędzie i że nie należy im przeszkadzać, bo nie wolno płoszyć gniazdujących ptaków – mówi Dawid Kilon, bydgoski ornitolog i przyrodnik.

Kilka lat temu podobna sytuacja zdarzyła się w Gdańsku. Łabędzie zbudowały gniazdo na tzw. Dolnym Mieście. Wtedy także, po konsultacji z ornitologiem wstrzymano się z ingerencją. Skończyło się szczęśliwie. Pod koniec maja wykluło się osiem piskląt.

Łabędzica znosi zwykle od 5 do 9 jaj w kwietniu lub maju. Po 35 dniach wykluwają się młode, które po 3-4 miesiącach poderwą się do lotu. Przez cały czas nad łabędzią rodziną czuwa samiec, który w obronie gniazda czy młodych potrafi zaatakować.

Udostępnij: Facebook Twitter