Platan zasadzony na skwerze przed Nowym Portem. Zieleni ma być tam znacznie więcej

Sadzenie platana w Nowym Porcie / Fot. Nadesłane

Budynek dawnej fabryki Befana zachowany podczas budowy Nowego Portu ma 140 lat. Platan posadzony na skwerze obok poprzemysłowego zabytku liczy sobie lat kilkanaście i ma osiem metrów wysokości.

Niedługi zakończy się pierwszy etap budowy osiedla Nowy Port, które powstaje między ul. Focha i Obrońców Bydgoszczy na terenie dawnej fabryki Befana. Na skwerze u zbiegu ul. Obrońców Bydgoszczu i Marcinkowskiego wykonawca inwestycji AWZ Deweloper posadził drzewo, 8-metrowego platana.

– Zależało nam na posadzeniu drzewa dojrzałego – mówi Anna Wydrzyńska, wiceprezes zarządu AWZ Deweloper – Dorosłe drzewa, mimo że znacznie droższe w zakupie, szybko przynoszą szereg korzyści dla mieszkańców miasta. Duże drzewa ograniczają tzw. miejskie wyspy ciepła. Zapobiegają zbytniemu przegrzewaniu się miast i zapewniają cień w upalne letnie dni. Oczyszczają powietrze, wspierają dobry klimat w centrum, poprawiają samopoczucie mieszkańców.

Duże, kilkunastoletnie drzewo wygląda tak, jakby stało w tym miejscu od dawna.

– Ten platan to dla nas drzewo szczególne. Zdobi skwer łączący przeszłość z przyszłością. Z jednej strony patrzy na blisko 140-letni budynek byłej fabryki Befany, który pamięta dobrą energię ludzi, którzy w nim pracowali. Dzisiaj, starannie przez nas odrestaurowany, zyska nowe funkcje, znów wypełni się życiem i będzie służył kolejnym pokoleniom bydgoszczan. Z drugiej strony sąsiaduje ze współczesną architekturą Nowego Portu, która już niedługo przywita nowych mieszkańców i nowe biznesy – mówi wiceprezes Wydrzyńska.

W posadzenie tak dużego drzewa zaangażowany był cały zespół ludzi i specjalistyczny sprzęt. Platan został starannie wykopany, przygotowany do transportu, a następnie przewieziony na ogromnej naczepie. Jego sadzenie trwało około 3 godzin. Przypomnijmy, że przez środek Nowego Portu będzie przebiegać nowa, wytyczona ulica Nad Portem, która połączy ul. Focha i Obrońców Bydgoszczy.

Udostępnij: Facebook Twitter