Pesa jeździ w Rumunii. Bydgoska spółka dostarczyła już połowę zamówionych tramwajów

Pierwszy Pesa Twist na torach w Craiovej / Fot. Pesa

Pierwsze tramwaje już wożą pasażerów w rumuńskim mieście Craiova. Wsiedli do nich w czwartek (16 marca). Jak do tej pory do Craiovy dotarło dziesięć z zamówionych siedemnastu Pesa Twist. 

Umowa między 300-tysięczną Craiovą a Pesą została podpisana w lipcu 2021. Zakładała dostawę wszystkich pojazdów w terminie do 22 miesięcy od daty podpisania umowy. Tramwaj Pesa Twist, które zamówili Rumuni uzyskały homologację i tzw. dopuszczenie techniczne rumuńskiej agencji AFER. Pierwszy dotarł do Craiovy 1 grudnia ub. roku, teraz dostarczonych jest już 10 pojazdów.  

Wszystkie dostarczone tramwaje pozytywnie przeszły testy 500 km na lokalnej infrastrukturze, zakończyliśmy szkolenia motorniczych, co oznacza, że nasze nowe Twisty mogą już rozpocząć jazdy z pasażerami. Produkcja kolejnych tramwajów trwa, więc nasz kontrakt zostanie zrealizowany terminowo – powiedziała Hanna Wiśniewska – Sibru, przedstawicielka PESA na rynku rumuńskim. 

Jak informuje Pesa: „Dostarczane do Craiova Twisty to tramwaje nowej generacji, które są jednym z punktów wyjścia dla projektowanej przez PESA rodziny pojazdów o roboczej nazwie Tram.eu.  PESA Twist Craiova to tramwaje jednokierunkowe, o długości 27 m, z 58 miejscami siedzącymi i przestrzenią dla niepełnosprawnych, wyposażone w systemy diagnostyczne, klimatyzację, Wi Fi i gniazda USB.

– Wsiadłam do pierwszego nowego tramwaju, który wyjechał na tory i widziałam reakcję pasażerów. Nowe Twisty to komfortowe tramwaje z darmowym Internetem, mają wszystko, co potrzebne by zachęcić nas do pozostawienia samochodu w garażu i skorzystania z transportu publicznego. A do tego są piękne! Tak jak prosiłam (…) ich design i kolorystyka oddają tożsamość mieszkańców Craiova. Zachęcam do podróży tramwajem, nawet jeśli trudno wam zrezygnować z samochodu. Zapewniam, że wam się spodoba  – napisała na swoim profilu na Facebooku Lia Olguta Vasilescu, burmistrz Craiova.

Bydgoszcz też kupuje tramwaje z Pesy

Tramwaje PESA jeżdżą również w rumuńskich miastach Iasi i Cluj. Bydgoska spółka wygrała przetargi i produkuje tramwaje dla kolejnych polskich i europejskich miast: Sofii, Tallina, Wrocławia oraz Bydgoszczy. W przypadku naszego miasta w realizacji jest zamówienie na dziesięć nowych tramwajów. Bydgoszcz zamierza uruchamiać opcję zamówienia kolejnych wozów. Dzięki unijnemu wsparciu ma być jeszcze więcej niskopodłogowców – w sumie aż 75. Nowoczesne tramwaje z zamówienia opiewającego na dziesięć sztuk zaczną pojawiać się na bydgoskich trasach od września, ostatni ma wyjechać w listopadzie. To tylko pierwsza część zaplanowanych dostaw. Nowych wozów będzie jednak więcej.

– Rozstrzygnęliśmy przetarg ramowy, który wygrała PESAPierwsze zamówienie dotyczyło dziesięć sztuk tramwajów, teraz uruchamiamy opcję na kolejnych jedenaście wozów i jesteśmy gotowi do zakupu jeszcze dziewiętnastu tak, by wszystkie tramwaje jeżdżące po Bydgoszczy były już nowoczesne – zapowiedział podczas styczniowej konferencji prasowej prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – W wypadku zamówienia na dziewiętnaście tramwajów czekamy na decyzję Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Pesa za granicą

Z myślą o rynkach zagranicznych Pesa pracuje również nad projektami zestawów trakcyjnych z rodziny Regio160, w której poza pojazdami pasażerskimi dla ruchu regionalnego i aglomeracyjnego są również m.in. pojazdy piętrowe. 

Chcemy wzmacniać naszą obecność na rynku rumuńskim. Stąd oferty w kolejnych przetargach, a co dla nas równie ważne dialog i współpraca z rumuńskimi partnerami. Właśnie dlatego prowadzimy między innymi rozmowy z Kolejami Rumuńskimi o utworzeniu wspólnego centrum utrzymania nowych pojazdów, czy konsultacje z podmiotami zainteresowanymi doświadczeniami w implementacji technologii wodorowych na kolei  powiedział Krzysztof Zdziarski, prezes PESA Bydgoszcz SA. 

W tej chwili spółka bierze udział w dwóch postępowaniach w Rumunii. W styczniu br. złożyła ofertę na dostawę 62 regionalnych pojazdów elektrycznych RE-R, a w lutym na elektryczne pojazdy interregio RE-IR. W obu przetargach konkurentem PESA jest francuski Alstom. Przedstawiciele rumuńskich firm uczestniczyli również w prezentacji lokomotywy wodorowej na torze testowym w Żmigrodzie, czego efektem są trwające rozmowy o współpracy z PESA obszarze technologii wodorowych.

Udostępnij: Facebook Twitter