Głaz na Wyżynach wpisany na listę pomników przyrody / Fot. B. Witkowski/UMB
Artur, Tadeusz – to drzewa, które stały się już pomnikami przyrody. Jest nim także potężny głaz, który leży przy bloku na Wyżynach.
Podczas sesji Rady Miasta (28 marca) przegłosowano ustanowienie pięciu nowych pomników przyrody. Ciekawą sprawą jest wpisanie na listę głazu narzutowego znajdującego się przy bloku mieszkalnym na ul. Grzymały-Siedleckiego 3. Tytuł ten otrzymał dzięki swojej wielkości i wyglądowi.
– Oględziny omawianego głazu narzutowego wykazały, że wyróżnia się on w skali gminy wśród
innych tworów przyrody nieożywionej tego samego typu, ze względu na wielkość i walory estetyczne. Obwód głazu u podstawy gruntu wynosi 570 cm. Głaz został przyniesiony przez lądolód skandynawski w czasie zlodowaceń plejstoceńskich. W jego budowie wyraźnie widać dominujące minerały: skaleń i kwarc. Powierzchnia głazu jest niejednorodna, poznaczona bruzdami, a krawędzie łagodne, co świadczy o długotrwałym oddziaływaniu lodowca i procesów erozyjnych. Głaz porośnięty jest przez różne gatunki mchów i porostów – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Głazy pomnikami przyrody
To czwarty głaz na terenie Bydgoszczy będący pomnikiem przyrody. Jeden z nich jest również na Wyżynach, przy budynku na ul. Białogardzkiej, ma on 5,7 m w obwodzie. Na terenie Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza, przy ul. M. Skłodowskiej-Curie znajduje się kolejny, o obwodzie 4,5 m. Największym z przedstawicieli przyrody nieożywionej w naszym mieście jest głaz „Wojciech” w Fordonie, między ul. Traktorzystów a Włościańską, jego obwód wynosi 15,5 m.
Co oznacza dla głazów nadanie im miana pomnika przyrody? Są one objęte pewnymi restrykcjami. Zakazuje się bowiem: ich niszczenia, uszkadzania lub przekształcania, wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, z wyjątkiem prac związanych z zabezpieczeniem przeciwsztormowym lub przeciwpowodziowym albo budową, odbudową, utrzymywaniem, remontem lub naprawą urządzeń wodnych, uszkadzania i zanieczyszczania gleby, zmiany sposobu użytkowania ziemi oraz umieszczania tablic reklamowych.
Dąb „Artur” i kasztanowiec „Tadeusz”
Do grona pomników przyrody ożywionej dołączyły jeszcze cztery drzewa. Przy ul. Słowackiego rośnie piękny dąb szypułkowy. Drzewo o obwodzie pnia 3,17 m (mierzony na wysokości 1,3 m) otrzymało imię „Artur” na pamiątkę sławnego pianisty – Artura Rubinsteina, będącego patronem Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. Drzewo rośnie w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły.
Zaś kasztanowiec zwyczajny przy ul. Grunwaldzkiej przybierze nazwę „Tadeusz”. Roślina ma 3,7 m w obwodzie pnia. Imię nadano pomnikowi przyrody w porozumieniu z dyrektorem Branżowej Szkoły I stopnia nr 6 specjalnej, w celu uhonorowania pamięci nieżyjącego już, pierwszego dyrektora tej szkoły, Tadeusza Krajewskiego (ur. 1927 – zm. 1984).
Lipa drobnolistna rosnąca przy ul. Rejtana 2, na terenie przedszkola „Wesołe Smyki”, otrzyma imię „Kinga”. Jest pozostałością historycznych nasadzeń z drugiej połowy XIX w., z czasów wytyczania i zagospodarowania nowej dzielnicy Bydgoszczy, łączącej Stare Miasto z dworcem kolejowym. Nasadzenia z tego okresu, szczególnie w tej części miasta nad Brdą, zachowały się w bardzo ograniczonym zakresie.
Pomnikiem przyrody zostanie też dąb szypułkowy przy ul. Dąbrowa. W przypadku tego drzewa i dębu Artur do ustanowienia ich pomnikami przyrody konieczna była opinia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Żywymi pomnikami przyrody uznaje się pojedyncze drzewa bądź ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej bądź historycznej. Te cenne okazy podlegają szczególnej ochronie. Zakazane jest ich niszczenie, uszkadzanie i wieszanie reklam. Gdy pomnikowe drzewo choruje, otacza się je szczególną troską i opieką, poddaje się zabiegom pielęgnacyjnym.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!