Pięć tysięcy nieopłaconych grobów na komunalnych cmentarzach. Nekropolia przy ul. Wiślanej wymaga powiększenia

Na cmentarzu komunalnym przy ulicy Wiślanej w Bydgoszczy miejsc na pochówki wystarczy na 3-4 lata. Potem trzeba będzie nekropolię rozbudować.

W naszym mieście działa pięć cmentarzy komunalnych. Cztery z nich – przy ulicy Kcyńskiej, Ludwikowo, Lotników i Grunwaldzkiej są wypełnione, wolne miejsca na nowe groby są dostępne wyłącznie na najnowszym i największym cmentarzu komunalnym przy ulicy Wiślanej.

Szacujemy że dysponujemy jeszcze miejscami na okres około 3 do 4 lat, przy czym w celu pozyskania nowych miejsc grzebalnych niezbędne będzie usunięcie części drzew (pozostałości dawnego lasu) – informuje Sylwia Kubiś, p.o. dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Nie ma planów utworzenia kolejnej nekropolii komunalnej w naszym mieście. Zdaniem urzędników z WZiGK nie ma takiej konieczności. Dlaczego? Bo istnieją nieopłacone groby. Gdy płatności za miejsce pochówku nie wpłyną w odpowiednim terminie, taki grób można po latach ponownie wykorzystać. Tablice informacyjne ostrzegające, że groby nieopłacone w terminie ulegają likwidacji można zobaczyć na wszystkich nekropoliach w mieście: komunalnych i parafialnych.

Tysiące nieopłaconych grobów

– Na terenie wszystkich pięciu cmentarzy komunalnych znajduje się ponad 5 tysięcy grobów nieopłaconych. Groby takie stopniowo są wykorzystywane w celu wykonywania ponownych pochówków – mówi Sylwia Kubiś.

Cmentarz przy ul. Wiślanej ma powierzchnię 23 hektarów. W 2016 roku Rada Miasta Bydgoszczy podjęła uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Brdyujście -Wiślana” w Bydgoszczy. Uchwała ta dopuszcza powiększenie terenu cmentarza komunalnego przy ul. Wiślanej o powierzchnię ponad 15 hektarów.

Uchwalony budżet na 2023 roku przewiduje kwotę 1 mln 359 tysięcy złotych wydatków na cmentarze z czego około 800 tysięcy złotych to koszty związane z wywozem odpadów z nekropolii. Wpływy z opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych w 2022 roku wyniosły ponad 3 mln 800 tys. zł brutto.

– Jeśli osoby uprawnione do pochowania dysponują kartą zgonu, a w przypadkach, w których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że przyczyną zgonu było przestępstwo również zezwolenie prokuratora, to nie można odmówić pochówku na cmentarzu komunalnym – mówi Sylwia Kubiś.

Najciekawsze informacje z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter