Nocna i świąteczna opieka medyczna w Bydgoszczy. Uwaga – zmiany od Nowego Roku

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski przy ul. Szpitalnej 19 również świadczy nocną i świąteczną pomoc lekarską dla dzieci i dorosłych / Fot. B. Witkowski / UMB

Nowy punkt w Fordonie będzie świadczył usługi nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Dotychczasowy punkt znajdujący się przy ul. Witkiewicza nie będzie już nocą przyjmował pacjentów. Gdzie teraz można szukać lekarskiej pomocy?

– Informujemy, że od 1 stycznia 2023 roku rozpoczyna działalność w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nowy punkt przy ulicy Ewy Szelburg-Zarembiny 19 w Bydgoszczy (Fordon – budynek Przychodni Bajka) – za tym krótkim komunikatem bydgoskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia kryją się spore zmiany dla pacjentów.

Dotychczas takiej pomocy udzielał punkt przy ulicy Witkiewicza (umowa z Fundacją Zdrowie dla Ciebie, która go prowadziła wygasła z 31 grudnia 2022 roku). Ocena jego pracy była zróżnicowana – niektórzy pacjenci byli zadowoleni, inni wskazywali na notoryczne braki w obsadzie i sytuacje, gdy dzieci i dorosłych musiał przyjmować jeden lekarz. Bywało, że na przyjęcie czekało się z dzieckiem ponad 4 godziny, co rodziło niezadowolenie chorych. Czy teraz będzie lepiej?

„Nocna” przychodnia w Fordonie

Od 1 stycznia 2023 roku świadczenia nocnej i świątecznej opieki medycznej w bydgoskim Fordonie są realizowane przez Centrum Medyczne Bart-Med. Miejsce udzielania świadczeń: budynek Przychodni Bajka, ul. E. Szelburg-Zarembiny 19, tel. 52 300 29 90. Umowa została zawarta do 31 grudnia 2023 roku. Zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu POZ (w tym nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej), w punkcie tym będą przyjmowali lekarze medycyny rodzinnej oraz chorób wewnętrznych. Do punktu przy ul. Szelburg-Zarembiny 19 po godzinach funkcjonowania POZ oraz w dni wolne, weekendy i święta mogą zgłaszać się zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci – informuje Barbara Nawrocka, rzecznik bydgoskiego oddziału NFZ.

Choć punkt przy ul. Szelburg-Zarembiny przeznaczony jest dla mieszkańców Fordonu i pobliskich miejscowości, to – jak przypomina NFZ – pacjenci mogą skorzystać z porady lekarskiej w dowolnym miejscu świadczącym podobną pomoc. – W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka  i do którego lekarza bądź pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację – podkreśla Barbara Nawrocka.

Gdzie szukać pomocy lekarskiej nocą i w weekendy?

Bez zmian pozostają pozostałe punkty świątecznej i nocnej pomocy medycznej w Bydgoszczy. I tak, chorzy mogą zgłosić się do:

– Fundacji Zdrowie dla Ciebie przy ulicy Królowej Jadwigi 16, tel. 52 566 66 65, 693 449 225 (tylko osoby dorosłe)

– Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego, przy ul. Kurpińskiego 5, tel.  52 566 66 65, 515 318 199 lub 052 339 42 10 (dzieci i dorośli)

– Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego, przy ul. Szpitalnej 19, tel. 52 566 66 65, 695 283 999 (dzieci i dorośli)

– Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego, przy ul. Chodkiewicza 44, tel. 52 566 66 65,  669 449 207 (tylko dzieci i młodzież do 18 roku życia)

Najnowsze informacje z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter