Pierwsza w Polsce poradnia COGNI dla rodzin. Ma przełamać tabu w rozwiązywaniu problemów dzieci

Edyta Polaczek, inicjatorka Poradni COGNI/Fot. nadesłane

– To nadal jest dla nas tabu. Mówienie: moje dziecko ma problemy. My, w poradni, chcemy zrobić krok w kierunku uświadomienia społeczeństwa o profilaktyce zdrowia psychicznegoopowiada Edyta Polaczek, kognitywistka i nauczycielka biologii.

Poradnia kognitywistyczno-pedagogiczna COGNI będzie pierwszym takim miejscem w Polsce. Pomoc będą świadczyć w niej lekarz, neuroterapeuta, kognitywiści oraz pedagodzy specjalni. Interdyscyplinarny zespół zapewni profesjonalną opiekę na wielu płaszczyznach.

Aby poradnia mogła rozpocząć swoją działalność, potrzebne jest nasze wsparcie. Edyta Polaczek, inicjatorka placówki, założyła internetową zrzutkę. Do zebrania 50 tys. złotych. Na koncie do tej pory niecałe 4 tys.

Poradnia COGNI. Kuracja przed diagnozą

Poradnia COGNI ma być miejscem, w którym wsparcie znajdą rodzice dzieci zdrowych, jak i tych zdiagnozowanych. Ponadto placówka prowadzić będzie szkolenia. W planach również coroczny cykl konferencji kognitywistyczno -pedagogicznych. Twórcy poradni chcą zintegrować naukowców z nauczycielami i rodzicami.

Osoby zgłaszające się do poradni, będą mogły skorzystać z usług takich jak: zajęcia rozwijające i terapia kognitywna, pomoc psychologiczno-pedagogiczna, oraz doradztwo zawodowe i rehabilitacyjne. – To doradztwo chcemy świadczyć dla rodziców zdrowych dzieci. Chodzi o sytuacje, kiedy z różnych powodów zachodzą problemy z wzajemną komunikacją w domu. Może to być spowodowane np. dojrzewaniem, nierealizowaniem obowiązku nauki, nałogiem. Chcemy pomagać również rodzicom, których dzieci są już zdiagnozowane, jednak z powodu ogromu przepisów, nie do końca wiedzą, gdzie maja zgłosić się po pomoc. Chodzi więc o poradnictwo a nie diagnozowanie chorób – opowiada Edyta Polaczek.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna prowadzona będzie w nurcie psychologii pozytywnej. Nie zajmuje się on diagnozowaniem chorób, lecz poprawą dobrostanu psychicznego. Specjaliści będą pracować z poszczególnymi rodzinami na potencjale, który ona już ma. Dla dzieci zdiagnozowanych w kierunku konkretnej choroby, będzie to uzupełnienie terapii. Dla rodziców usługi będą uzupełnieniem pomocy świadczonej w szkole lub poradni psychologicznej.

Opowieści z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!

Polska młodzież jest nadwrażliwa

W poradni COGNI prowadzone będą zajęcia rozwijające. Są dedykowane dzieciom zdrowym, u których rodzice zaobserwowali już pewne deficyty. Mogą to być deficyty uwagi, koncentracji lub sensoryczne. – Chcemy wychwycić moment, kiedy dziecko nie wymaga jeszcze diagnozy. Te zajęcia mają służyć profilaktyce. Mamy w Polsce taki problem, że diagnozujemy, kiedy coś się już wydarzy. Prowadzimy przeróżne kampanie – profilaktykę nowotworów, chorób układu krążenia itp., ale nie istnieje profilaktyka zdrowia psychicznego. To nadal jest dla nad tabu. Mówienie: moje dziecko ma problemy. My w poradni chcemy zrobić krok w kierunku uświadomienia społeczeństwa o profilaktyce zdrowia psychicznego – mówi Polaczek.

Pomysłodawczyni poradni COGNI na co dzień pracuje z młodzieżą w szkole. Przyznaje, że problemy natury psychicznej pogłębiły się po pandemii COVID-19. Uważa też, że rośnie wrażliwość nastolatków. Presja ze strony otoczenia i „wyścig szczurów” obserwowany w polskich szkołach, jedynie pogłębiają problem. – Gdy my w taką machinę wtłoczymy wrażliwe dziecko, to oczywiste, że stanie się przewrażliwione na swoim punkcie. Chciałabym, żeby tę wrażliwość dzieci przekierować z „ja” do bliższego kontaktu z otoczeniem. Może gdzieś indziej skierować ich uwagę. Człowiek z natury jest trochę egoistą, mam wrażenie że naszym systemem jeszcze mocniej to wspieramy. Moim celem jest profilaktyka i popularyzacja wiedzy o wychowaniu, o dzieciach, o ich rozwoju i potrzebach – opowiada.

Kognitywistyka jest wciąż owiana tajemnicą

Kognitywistyka w szerszym rozumieniu jest nauką, zajmującą się wszystkimi zjawiskami dotyczącymi umysłu. Kognitywiści, w tym Edyta Polaczek, nie zajmują się diagnozowaniem chorób. Badają budowę mózgu, jego dysfunkcje, zachodzące w nim procesy. Obszarami ich pracy są pamięć, uwaga, koncentracja i choroby neurodegeneracyjne. W przeciwieństwie do psychologów, kognitywiści nie mają uprawnień do stawiania diagnozy. Mogą jednak podzielić się szeroką wiedzą. W Polsce wciąż słysząc pojęcie „kognitywistyka” pytamy: o co właściwie chodzi? Chociaż najważniejsze uczelnie w kraju kształcą w tym kierunku, to wciąż dyscyplina ogólnoakademicka a nie zawód.

Łączone wykształcenie i doświadczenie zdobyte w szkole, skłoniły Edytę Polaczek do otwarcia własnej poradni. Pierwszej i jedynej w Polsce, gdzie rodzice i nauczyciele będą brali udział w warsztatach z udziałem naukowców.

Edyta Polaczek prowadząca webinar w BCOPW/fot. nadesłane

Dlaczego w Polsce nie ma takich miejsc? – To bardzo dobre pytanie – dlaczego takiej poradni jeszcze w Polsce nie ma. Wydaje mi się, że przyczyna leży w rozwoju kognitywistyki w Polsce. Teraz jest to akademicka dziedzina. 3 tygodnie temu w czasie konferencji miałam prelekcję, gdzie wspominałam o tym problemie. U nas w kraju kognitywistykę uprawia się jedynie na uczelniach – mówi Edyta Polaczek. – Jestem absolwentką kognitywistyki, biologii molekularnej i pedagogiki specjalnej. Wiedza o tym, jak funkcjonują dzieci, jak się rozwijają, jak zachowuje się ich mózg w poszczególnych etapach rozwoju, pozwoliły mi stosować nowoczesne i dostosowanie do uczniów metody nauczania. Wydaje mi się, że same studia pedagogiczne nie dałyby mi takiego zaplecza – dodaje.

Poradnia COGNI miała rozpocząć działalność w lipcu 2023 roku. Wciąż jednak brakuje pieniędzy na wynajem i remont lokalu. Do końca zbiórki pozostało nieco ponad 160 dni. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do tego ambitnego przedsięwzięcia. Informacje o poradni i jej inicjatorce są dostępne na stronie Zrzutki.

Udostępnij: Facebook Twitter