„Piętnastka” to szkoła młodych sportowców. Świętuje 70-lecie i szykuje się do rozbudowy

Na ceremonii jubileuszowej nie zabrakło występów sportowych / Fot. R. Sawicki / UMB

Szkoła Podstawowa nr 15 przy ul. Czerkaskiej obchodzi 70-lecie. Od pół wieku w placówce uczą się sportowcy. Szkołę czeka rozbudowa.

Uroczysta gala z okazji jubileuszu szkoły odbyła się w pobliskim Kinoteatrze Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojny RP w piątek (11 października). Bliskość stadionu Zawiszy i szkoły nie jest przypadkowa, bowiem to pierwsza placówka w Bydgoszczy, w której utworzono klasy sportowe. – Przez te 70 lat nazbierało się tyle sukcesów i medali, że trzeba byłoby kilku ciężarówek, żeby to wszystko zmieścić – mówił Tomasz Gajdziński, dyrektor szkoły.

SP15. „Ludzie tworzą tę szkołę”

Na ceremonię przybyli przedstawiciele lekkoatletyki, gimnastyki, akrobatyki i piłki nożnej, bo właśnie w tych dyscyplinach specjalizują się uczniowie SP 15. – Szkoła to nie tylko mury, to ludzie, którzy ją tworzą. Od pewnego czasu mówię, że można obierać swoją życiową drogę, którą się kroczy, ale nie ludzi, których się na niej spotyka. Cieszę, że w tej szkole trafiałam na fantastycznych ludzi, którzy potrafili pokierować nie tylko moją karierą sportową, ale i wskazywali, jak ważne jest łączenie nauki ze sportem. Ta szkoła jest mi bliska nie tylko, że ją kończyłam, ale widzę ją codziennie w domowym oknie. Mam nadzieję, że mój syn będzie też tutaj chodził. – powiedziała Marika Popowicz-Drapała, lekkoatletka, medalistka mistrzostw Europy. Aby pokazać jak ważna w życiu sportowców jest nauka, lekkoatletka przekazała książki do szkolnej biblioteki.

Od 2007 roku szkole patronuje Teresy Ciepły, wielokrotna medalistka igrzysk olimpijska. W trakcie części artystycznej odegrano scenkę z losami małżeństwa Ciepły. Olimpijka wraz z mężem Olgierdem przybyła do Bydgoszczy z Łodzi. Był też występ szkolnego chóru oraz sportowe pokazy uczniów.

Jubileusz był też okazją do wyróżnień. Szkoła przygotowała specjalne statuetki „Tereski”, do których użyto butów biegowych. Wśród nagrodzonych była pani Helena Szopińska, pracująca w obsłudze szkoły od 43 lat. A także pani Aurelia Kaszewska, która rozpoczęła naukę w tej placówce w 1955 roku, czyli rok po oddaniu szkoły. – Szkoła wyglądała zupełnie inaczej. Na dachu był taki „murek”. Moja klasa liczyła aż 45 osób. Na lekcjach matematyki używaliśmy liczydeł. Moją wychowawczynią była pani Anna Tumielewicz. A historię miałam z mamą Janusza Zemke, z którym później chodziłam do klasy, po połączeniu oddziałów – sięgnęła pamięcią absolwentka.

W 2010 rozpoczęła się budowa hali sportowej. A w 2019 roku szkoła przeszła termomodernizację. – Oprócz najserdeczniejszych życzeń dla pana dyrektora, nauczycieli, pracowników, chciałabym przekazać, że została podpisana umowa na rozbudowanie szkoły o dodatkowy budynek. Teraz będziemy projektować, a później będzie ogłoszony przetarg na wykonanie tych prac – powiedziała Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy.

Po gali goście udali się na wystawę zdjęć pt.: „Wspomnień czar” w szkole.

Nauczyciele i uczniowie sami budowali boisko

Budowa szkoły, jeszcze wtedy przy ul. Sosnowej 8, rozpoczęła się w 1953 roku. Budynek oddano do użytku po dziesięciu miesiącach robót. W 1954 roku odbyła się inauguracja roku szkolnego w murach nowej szkoły. 20 lat później podjęto współpracę z pobliskim Pomorskim Okręgiem Wojskowym, co poskutkowało później podpisaniem umowy z Wojskowym Klubem Sportowym „Zawisza”. Wcześniej w ramach „czynu społecznego” nauczyciele i uczniowie wybudowali boisko szkolne. Pod koniec lat 70-tych szkoła zyskała status szkoły sportowej, zaczynają funkcjonować klasy o profilu gimnastyki sportowej i lekkiej atletyki. W roku 1980 powołano klasy o profilu piłkarskim, a osiem lat później dołączyły klasy akrobatyki sportowej. Placówka jest obecnie Szkołą Mistrzostwa Sportowego.

Absolwentami szkoły są wybitni sportowcy: Andrzej Szajna – mistrz Europy, trzykrotny reprezentant Polski na igrzyskach olimpijskich w Monachium, Montrealu i Moskwie, Marika Popowicz-Drapała – lekkoatletka, multimedalistka MP, ME, MŚ, Iga Baumgart-Witan – lekkoatletka, multimedalistka IO, MP, ME, MŚ. Patryk Sieradzki – lekkoatleta, multimedalista MP, Victoria Kalitta – lekkoatletka, medalistka MP, MEJ, Michał Lewandowski – medalista MP, Tomasz Le Khac – gimnastyk, multimedalista indywidualnych i drużynowych MP, uczestnik ME, Klaudia Szczęśniak – skoki na trampolinie, multimedalistka MP, brązowa medalistka MŚ, Hubert Adamczyk, Jakub Łukowski, Oskar Repka, Jacek Góralski, Jakub Piotrowski, Michał Listkowski, Michał Borecki – piłkarze ekstraklasy oraz dr hab. Ryszarda Cierzniewska – pedagog, profesor nadzwyczajny UKW w Zakładzie Dydaktyki w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Janusz Zemke – polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego, Andrzej Prusiewicz – architekt Opera Nova w Bydgoszczy, Tomasz Szafrański – reżyser filmowy.

Obecnie szkoła współpracuje z lekkoatletycznym i gimnastycznym Zawiszą oraz z piłkarskim MUKS CWZS Bydgoszcz.

Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter