Piknik militarny na 20-lecie JFTC – musztra paradna, wojskowe orkiestry i… grochówka

Wystawa poświęcona JFTC jest już do obejrzenia na Starym Rynku / Fot. B. Witkowski /

JFTC wspólnie z miastem organizuje piknik militarny na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Wystawa o historii i teraźniejszości Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy już otwarta. Można ją obejrzeć na Starym Rynku.

– Dla NATO ten rok jest szczególny – mówił na konferencji prasowej (bardzo dobrym językiem polskim) generał brygady Petr Svoboda, zastępca dowódcy i szef sztabu JFTC. – Mija bowiem 75 lat od utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ponadto 25 lat temu, Polska oraz moja ojczyzna Czechy, a także Węgry, wstąpiły do NATO. Z kolei 20 lat temu w Bydgoszczy otwarto pierwszą jednostkę NATO w tej części Europy – Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC). Przez te lata staliśmy się integralnym elementem Bydgoszczy i lokalnej społeczności – podkreślił generał Svoboda. – Potwierdza to decyzja rady miasta, która ustanowiła ten rok Bydgoskim Rokiem NATO i JFTC. Poprzez otwarcie wystawy chcemy pokazać nasz związek z miastem, poinformować mieszkańców o naszej pracy i misji, a także wkładzie we wspólne bezpieczeństwo.

Generał oraz komandor porucznik Piotr Adamczak, rzecznik JFTC w Bydgoszczy przedstawili szczegóły pikniku wojskowego, które jednostka organizować będzie wspólnie z ratuszem. Ten rozpocznie się w środę 22 maja o godzinie 16.30 – na Starym Rynku (gdzie już teraz oglądać można wystawę), a później przeniesie się na Wyspę Młyńską. Piknik rozpocznie się oficjalnym powitaniem mieszkańców Bydgoszczy na Starym Rynku, następnie na płycie rynku zaprezentują się pododdziały reprezentacyjne z Polski, Czech i Słowacji z pokazem musztry paradnej z bronią. Później impreza przeniesie się na Wyspę Młyńską, dokąd z rynku poprowadzi mieszkańców bydgoska Orkiestra Wojskowa oraz pododdział niosący flagi państw NATO. Na Wyspie Młyńskiej czekać będą kolejne atrakcje – w tym występ wojskowego zespołu folkowego z Czech, koncerty orkiestr wojskowych z Francji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Nie zabraknie sprzętu wojskowego z Polski, USA i sił NATO. Będzie też tradycyjna wojskowa grochówka, a na najmłodszych czekać będzie specjalny plac zabaw.

– Ulokowanie w Bydgoszczy JFTC było świetną decyzją, dziękuje wszystkim tym, którzy ją wtedy podejmowali. Dzięki niej Bydgoszcz znalazła się na mapie NATO. Potem w naszym mieście lokowano inne jednostki Sojuszu – podkreślił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – A wybiegając w przyszłość, ta decyzja już zapadła, w przyszłym roku gotowość osiągnie szósta już jednostka NATO w naszym mieście. Stąd hasło, którego nie my jesteśmy autorami a dowództwo NATO – Bydgoszcz jest stolicą NATO w Polsce.

Prezydent podkreślił, że obecność JFTC i NATO jako całości w naszym mieście to wymierne korzyści wizerunkowe i ekonomiczne dla miasta. Do Bydgoszczy przyjeżdżają co roku tysiące żołnierzy na szkolenia, część z nich mieszka u nas dłużej, inni zakładają rodziny i zostają w Bydgoszczy na zawsze.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter