Piknik wojskowy i specjalny tramwaj. Bydgoszcz – polska stolica NATO świętuje jubileusz

Bydgoszcz to polska stolica NATO – piknik wojskowy w Myślęcinku / Fot. B. WItkowski/UMB

Bydgoszczanie tłumnie przybyli na wojskowy piknik i oglądali najnowocześniejszy sprzęt używany przez polskie wojsko. Najbardziej oblegane były oczywiście potężne czołgi.

Pokaz w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku to główna część obchodów związanych z 25-leciem wstąpienia Polski do NATO i 20-leciem powstania w Bydgoszczy JFTC (Centrum Szkolenia Sił Połączonych). Przypomnijmy, że we wtorek (12 marca) odbyła się już oficjalna uroczystość na Starym Rynku, a w al. Ossolińskich posadzono Dąb NATO i JFTC. W sobotę (16 marca) Bydgoszcz – polska stolica NATO świętowała już na wojskowym pikniku w BCTW.

– Tato, zobacz, jaki on jest wielki – eksponowany w BTCW czołg K2 Black Panther robił największe wrażenie wśród najmłodszych bydgoszczan. Trudno się dziwić. Potężna maszyna waży ok. 55 ton i ma ponad 3.5 metra szerokości. K2 Black Panther został także wpisany do Księgo Rekordów  Guinessa jako najdroższy czołg świata. Bydgoszczanie podziwiali także Abramsa i Leoparda oraz groźne wyrzutnie rakietowe Himars i samobieżną armatohaubicę Krab.

W czasie kilkugodzinnego festynu można było także posilić się oczywiście wojskową grochówką, a najmłodsi bawili się na dmuchańcach i torze przeszkód miłośników militariów. Były także występy artystyczne.

Tramwaj NATO w polskiej stolicy NATO

Tramwaj NATO
Tramwaj w barwach NATO z bydgoską Łuczniczką / Fot. B.Witkowski / UMB

Od soboty (16 marca) można także zobaczyć i pojechać specjalnym, jubileuszowym swingiem z Pesy wymalowanym w symbole NATO i Bydgoszczy. – Spotkały się razem dwie eksportowe marki Bydgoszczy: Pesa i NATO, które od 25 lat jest w Polsce, a od 20 lat w Bydgoszczy. Cieszę, że opinia o naszym mieście jako polskiej stolicy NATO jest najwyższej rangi, a znaczenie rośnie. Mamy pięć jednostek NATO. Będzie także szósta, w której będą szkoleni żołnierze z Ukrainy – powiedział podczas prezentacji tramwaju prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

– Liczy się to co nas łączy, a są to wspólne wartości i cele. Życzę, żeby tramwaj przejechał jak najwięcej kilometrów bez żadnego wypadku – dodał zastępca dowódcy JFTC w Bydgoszczy, gen. Petr Svoboda.

Udostępnij: Facebook Twitter