Plac Kościeleckich po nowemu. Zobacz wizualizacje placu po rewitalizacji

Nowy plac Kościeleckich będzie miejscem spotkań i odpoczynku. Razem z pobliską uczelnią, kościołem oraz centrum biznesowym stanie się zieloną bramą prowadzącą na Stare Miasto.

Wielu bydgoszczanom przez dekady plac kojarzył się z dawnym dworcem PKS. Dziś to wciąż istotny węzeł komunikacji miejskiej. Stamtąd wyruszają na trasy autobusy linii 51, 58, 61 i 99 oraz wozy nocnych linii. Wkrótce plac Kościeleckich przejdzie głęboką przemianę. Stanie się „zieloną bramą” prowadzącą w kierunku Starego Rynku i Wyspy Młyńskiej.

– Metamorfoza placu Kościeleckich to zadanie wymagające dbałości o każdy detal. Dla osób korzystających z komunikacji publicznej to miejsce będzie pierwszym postawieniem stopy na bydgoskiej Starówce – mówi Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy, który odpowiada za miejskie inwestycje.

Miejsce wytchnienia i odpoczynku

Ale to niejedyna funkcja zrewitalizowanego placu. – Dla studentów uczących się w sąsiadującym gmachu należącym do uniwersytetu i pracowników biurowca będzie to miejsce wytchnienia i odpoczynku. Chcemy, żeby plac był przyjazny dla pieszych i spójny ze śródmiejskim stylem. Nad tym aspektem pracujemy wspólnie z Radą ds. Estetyki – dodaje zastępca prezydenta.

Jednym z ważnych celów rewitalizacji jest zachowanie w jak najlepszej formie rosnących na placu od ponad stulecia, charakterystycznych kasztanowców. Między nimi powstanie nowa, główna alejka spacerowa prowadząca przez plac. Obok kasztanowców zostaną posadzone inne, kwitnące rośliny. Przy alejce pojawią się ładne i wygodne ławki. Służyć będą m.in. klientom rewitalizowanej hali targowej przy ul. Magdzińskiego.

Wizualizacja placu Kościeleckich

Plac bez betonowych murków

Z placu znikną szpecące, betonowe murki. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne dla osób z niepełnosprawnościami. Teren zostanie wyprofilowany, przede wszystkim od strony obu głównych wejść ze szczytów placu. Pojawią się dwa przejścia między północną a południową stroną.

Rewitalizacji zostaną poddane także chodniki i ulica wokół placu oraz strefy przystanków autobusowych. Nawierzchnia zostanie wymieniona niemal do skrzyżowania ul. Długiej i Podwale. Stanowiska postojowe zostaną pokryte kamienną kostką. Chodniki będą przebudowane zgodnie z historycznym wzorem. Zastosowane zostaną płyty kamienne.

Prace mają potrwać ponad rok. W tym czasie będzie trwała budowa zbiornika retencyjnego oraz kanalizacji deszczowej wzdłuż ulic wokół placu. Zgromadzona w zbiorniku woda zostanie wykorzystana do podlewania zieleni.

Wizualizacja placu Kościeleckich
Wizualizacja placu Kościeleckich
Udostępnij: Facebook Twitter