Plac Wolności – jedna z wizualizacji / Mat. prasowe
Centralny plac w mieście zostanie oddany bydgoszczanom. Zniknie parking. Poszerzone będą chodniki. Na pl. Wolności znajdzie się miejsce dla większej liczby drzew i zieleni, a kwiaciarki będą ciągle sprzedawać kwiaty – w nowych pawilonach.
Dziś pl. Wolności to będąca już na ukończeniu budowa wielkiego zbiornika retencyjnego, który pomieści 1500 m sz. deszczówki i będzie rezerwuarem wody używanej do podlewania miejskiej zieleni. Kolejny etap – już ściśle związany z planem rewitalizacji reprezentacyjnego placu miasta wiodącego w kierunku parku Kazimierza Wielkiego – już się rozpoczął. Rozstrzygnięto przetarg na jego rewitalizację. Wygrała go firma Strabag.
– Plac Wolności przez wiele lat był jedną z wizytówek miasta – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Teraz, przy okazji zakończonych już prac przy kanalizacji, przywrócimy mu historyczny wygląd. Cieszę się, że powstał bardzo dobry projekt nawiązujący do historii, skonsultowany z ekspertami i nawiązujący do głosów mieszkańców. Od początku podkreślaliśmy, że zależy nam na zachowaniu handlu kwiatami, ale w eleganckich pawilonach i w tym zakresie też udało się wypracować dobre rozwiązanie. To będzie kolejna realna i oczekiwana zmiana w Salonie Bydgoszczy.
Strabag przebuduje plac za 8,4 mln zł. Prace zostaną objęte 7-letnią gwarancją. Wszystkie prace zakończą się w 2025 roku. Będą dzielone na etapy.
Plac Wolności – etap pierwszy
Rewitalizacja rozpocznie się od przebudowy części placu przed kościołem – od strony ul. Gdańskiej. W pobliżu kościoła pw. św. Piotra i Pawła zostaną ustawione stylowe pawilony dla kwiaciarek. Społeczna Rada ds. Estetyki we współpracy z plastykiem miasta, Markiem Iwińskim, zarekomendowała projekt autorstwa Sylwii Zaremby. Miasto zgodziło się wybudować pięć pawilonów na własny koszt. Uzgodniło z osobami prowadzącymi handel, które obiekty przez kogo będą dzierżawione. Zachowanie sprzedaży kwiatów było ważną częścią pomysłu na nowy pl. Wolności.
Zmieni się wygląd elewacji szaletu. Obecne płytki będą wymienione płyty granitowe groszkowane. Nad wejściami do toalet zostaną zamontowane trejaże – będą obsadzone pnączami, aby w przyszłości zieleń osłoniła szalet.
Co stanie jeszcze na placu?
Będzie 27 nowych ławek, trzy komplety stojaków na rowery. Od strony ul. Piotra Skargi staną chowane słupki ograniczające wjazd na alejkę w kierunku ul. Gdańskiej. Przy pomniku – maszty na flagi o bardziej historycznym wyglądzie oraz sferyczny, granitowy zegar słoneczny. Specjalne kraty wokół drzew mają zapewnić wygodę pieszym oraz odpowiednie nawodnienie roślin. Zmieni się oświetlenie. Od strony ulic dostawione zostaną trzy duże tak zwane bydgoskie pastorały. Wewnątrz placu – niższe oświetlenie parkowe. Łącznie to 26 stylowych latarni. Zaprojektowano dodatkowo iluminację frontowej elewacje kościoła i I LO, pomnika Wolności oraz wybranych drzew.
Dużo zieleni i kamienne nawierzchnie
Projektuje się posadzenie drzew, krzewów, traw i bylin, pnączy oraz cebul. Będą odporne na warunki miejskie, mają małe wymagania glebowe i wilgotnościowe oraz duże walory dekoracyjne. Dosadzone zostaną między innymi lipy. Kompozycje roślin mają składać się między innymi z formowanych żywopłotów, trzmielin, hortensji, róż, tawuł, kosodrzewin, traw ozdobnych. Sadzone mają być również cebule krokusów, tulipanów oraz cebulicy syberyjskiej.
Na placu, wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz na placu przed pomnikiem i na przedłużeniu osi ul. Piotra Skargi, projektuje się ujednolicenie nawierzchni poprzez zastosowanie dwóch rodzajów materiałów: płyt granitowych oraz opasek z kostki bazaltowej. Płyty będą układane w karo. Na jezdni, wzdłuż północnej pierzei, zachowamy kamienna kostkę rzędową, którą zostanie oczyszczona i ułożona na nowej podbudowie. W miejscach przejść dla pieszych zaprojektowano dodatkowo płytki ostrzegawcze i kierunkowe jako elementy informujące dla niepełnosprawnych. Te prace realizowane będą w ostatniej kolejności.