Płyty ażurowe potrzebne od zaraz. Poznaliśmy nowy ranking bydgoskich ulic do utwardzenia

W Bydgoszczy są 582 odcinki dróg gruntowych. Potrzeb przybywa a pieniędzy nie. Dyrektor ZDMiKP, Wojciech Nalazek, przedstawił nowy ranking ulic do utwardzenia płytami ażurowymi i kryteria, które mają zdecydować o kolejności prac.

Duży wzrost zainteresowania mieszkańców „gruntówek” technologią ażurową, zmusił drogowców do zaproponowania zmian. Ustalono nowe kryteria w programie stabilizacji bydgoskich ulic. Szef drogowców zaprezentował je w czasie majowej sesji Rady Miasta.

– Technologia płyt ażurowych, pomimo iż jest technologią tymczasową sprawdza się. Jest bardzo pozytywnie odbierana przez mieszkańców – przekonywał Nalazek. 

Płyty ażurowe dla wszystkich osiedli

W czasie trwania programu, bydgoscy drogowcy bazowali dotąd na kilku kryteriach decydujących o wyborze kolejnych ulic przeznaczonych do utwardzenia ażurami. Kierowali się m.in.: zgłoszeniami mieszkańców i rad osiedli, obserwacjami pracowników ZDMiKP, czy też potrzebą stworzenia spójnej sieci dróg ażurowych na danym osiedlu.

ulica utwardzona płytami ażurowymi/ fot. ZDMiKP

– Zarząd dróg na podstawie kryteriów tworzył listę ulic i przesyłał do Rad Osiedli. Dopiero po akceptacji, po analizie rzeczywistych potrzeb na danym osiedlu, wchodziła ona do realizacji w ramach przetargu – opisywał Nalazek.

Założenie powstałego w roku 2018 programu było proste. Na kolejnych osiedlach miało przybywać nowych dróg – możliwie szybko i tanio. Dotychczas, udało się  utwardzić niemal 9000 metrów bieżących dróg gruntowych za ponad 10 mln złotych.

– Stabilizacja płytami ażurowymi z biegiem czasu przyjęła rolę uzupełnienia dla programu budowy dróg lokalnych – dodał Nalazek.

Nowe kryteria dla gruntówek

Drogowcy zaproponowali nowe kryteria wyboru gruntówek w mieście do utwardzenia za pomocą ażurów. Zastosowano te, które obowiązują w wieloletnim programie budowy dróg i zostały zatwierdzone przez Radę Miasta Bydgoszczy: gęstość zaludnienia ulicy, jej znaczenie w układzie transportowym i wskaźnik długości dróg gruntowych do sumy długości dróg lokalnych na osiedlu.

Zaproponowano także nowe kryterium – działanie na jak największym obszarze miasta. Przyjęto zasadę realizacji programu na co najmniej pięciu osiedlach rocznie. Jak stwierdził Nalazek, w przeciwnym wypadku czołówkę kolejki zdominowałyby ulice z Osowej Góry. W nowym rankingu dróg do utwardzenia ażurami pominięte zostaną natomiast ulice bez uregulowanej własności, a także zgłoszone do BBO i do programu 25/75.

Najbliższe inwestycje

Które ulice w najbliższym czasie przejdą ażurową metamorfozę? Według przedstawionych planów, będą to m.in.: ul. Pstrągowa na Osowej Górze, ul. Krecia na Glinkach, ul. Letnia, ul i Fiołkowa na bydgoskim Miedzyniu oraz fragment ul. Gołębiej w kierunku Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 na Górzyskowie.

Udostępnij: Facebook Twitter