Imprezy w ramach Kanału Kultura na Miedzyniu były finansowane z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Przyciągnęły tłumy mieszkańców / Fot. Szymon Makowski /
W czwartek (2 listopada), dokładnie o godz. 12.00 rozpoczęło się głosowanie w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy Bydgoszczy przez miesiąc będą decydować o inwestycjach w naszym mieście. Do wydania jest blisko 16 milionów złotych.
W tym roku pod głosowane poddane zostało 473 projekty. – To wystarczająca liczba pomysłów, aby każdy z mieszkańców mógł stwierdzić: tak chcę, żeby to powstało w Bydgoszczy – mówi Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy podczas konferencji zapowiadającej start głosowania.
Od kwietnia do czerwca mieszkańcy zgłaszali swoje propozycje. Napłynęło wówczas 817 pomysłów. Zostały zweryfikowane przez zespół utworzony przy Radę ds. Partycypacji Społecznej. Niektóre projekty nie mogły być realizowane z przyczyn formalnych lub kosztowych.
W głosowaniu BBO nie ma większych zmian w porównaniu z ubiegłą edycją. Ale warto odnotować, że mieszkańcy mogli po raz pierwszy zgłaszać projekty na działkach niemiejskich, za zgodą właściciela terenu. To pilotażowy projekt. Na liście do głosowania znalazły się cztery takie zadania.
Jak i kto może głosować?
Każda osoba zamieszkała w Bydgoszczy może wskazać wybrane projekty od 2 listopada do 30 listopada (godz. 12.00) za pośrednictwem strony: www.bydgoszcz.pl/bbo
Głosujący wybiera zadania z listy projektów poprzez postawienie znaku w odpowiednim polu. W każdej kategorii projektów możemy oddać jeden głos na wybrany projekt. Łącznie każdy mieszkaniec będzie mógł wybrać cztery projekty w całym formularzu. Należy podać numer PESEL oraz adres mail lub numer telefonu. Wszyscy mogą tylko raz wypełnić kartę do głosowania. W sytuacji, gdy ktoś zrobi to więcej razy, tylko pierwszy, odnotowany głos, jest ważny. Głosować może każdy, nawet niepełnoletni mieszkaniec. Więcej informacji o zasadach dostępnych jest TUTAJ.
Osoby, które nie mają dostępu do internetu, będą mogły oddać głos w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (ul. Gdańska 5) – w godzinach urzędowania. Pracownicy Urzędu Miasta będą czekać na mieszkańców przy stoiskach podczas Bydgoskiego Biegu Niepodległości i Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego oraz w galeriach handlowych.
Ci, którzy nie są w stanie zagłosować w każdej z wymienionych form, mogą skorzystać z infolinii pod numerem (55) 51 53 555, czynnej od poniedziałku do piątku (8-16).
Głosowanie w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim to także dobry czas na tworzenie kampanii i promowania pomysłów w swojej najbliższej okolicy. Na stronie bdgbo.pl można pobrać i wydrukować plakat projektodawcy. Jest na nim miejsce na numer i nazwę projektu. – Każdy, za zgodą zarządców, czy też osiedlowych sklepów może taki plakat rozwiesić i zachęcić do głosowania na projekt w swojej okolicy – przekazał Jacek Rosół, koordynator ds. BBO.
BBO. Cztery kategorie projektów
Głosowanie odbędzie się, jak przed rokiem, w czterech kategoriach: projekt ponadosiedlowy (duże zadania inwestycyjne – wartość projektu do 1,54 mln zł), projekt osiedlowy (np. nowe tereny zielone, rekreacyjne, place zabaw, chodniki – do wydania jest łącznie 13,1 mln zł na 29 osiedlach), projekt społeczny (koncerty zajęcia sportowe, integracja lokalnej społeczności – koszt jednego projektu wyniesie do 38,6 tys. zł) i mikroprojekt osiedlowy (małe osiedlowe inwestycje: stół do szachów czy kosze na odpady – na każdy pomysł przeznaczone będzie 10 tysięcy złotych.
Mieszkańcy Bydgoszczy decydują od ponad dekady
W 2022 roku około 14 proc. więcej osób wzięło udział w głosowaniu niż rok wcześniej. Dokładanie 21 126 mieszkańców oddało swoje głosy. Wzrost frekwencji to sukces naszego miasta w skali kraju, ponieważ w innych miastach widoczna jest tendencja spadkowa, na co wpływ może mieć „wypalenie” budżetów obywatelskich przez powtarzające się już pomysły.
Do tej pory – od 11 lat funkcjonowania BBO – udało się zrealizować ponad 550 projektów. Niektóre z nich nie zostały jeszcze dokończone, najczęściej z powodu braku wykonawcy lub problemów technicznych. Raporty dotyczące realizacji zaawansowania wykonania projektów publikowane są dwa razy w roku na stronie bdgbo.pl. – Mało jest takich zadań, które można zamknąć w czasie 12 miesięcy. Ale zapewniam, że wszystkie projekty są w trakcie budowy lub w szczegółowych uzgodnieniach z wnioskodawcą – wyjaśnił Michał Sztybel.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!