Pogrzeb żołnierza wyklętego. Szczątki Mariana Olejniczaka pochowano na cmentarzu w Bydgoszczy

Pogrzeb Mariana Olejniczaka na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej / Fot. B.Witkowski/UMB

Marian Olejniczak był łącznikiem Okręgu Pomorskiego Armii Krajowej. Wyrok śmierci na nim wykonano 30 grudnia 1949 roku. Jego szczątki odnaleziono dwa lata temu na tzw. bydgoskiej Łączce.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w środę (27 września) od mszy św. w kościele garnizonowym. Pogrzeb Mariana Olejniczaka odbył się potem na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej. Dwa lata temu jego szczątki odnaleziono w kwaterze na tym cmentarzu, zwanym bydgoską Łączką. W tym miejscu potajemnie grzebano żołnierzy wyklętych.

Marian Olejniczak miał 19 lat, kiedy zakończyła się II wojna światowa, ale już od 1942 roku był łącznikiem Okręgu Pomorskiego Armii Krajowej. W 1946 r. rozpoczął naukę w I LO w Bydgoszczy. Wstąpił do antykomunistycznej grupy dywersyjnej Stanisława Kamińskiego „Młota” posługującej się nazwą „Armia Krajowa”, która działała na terenie powiatu bydgoskiego oraz inowrocławskiego. W kwietniu 1949 r. został ranny i aresztowany przez grupę operacyjną UB-MO w wyniku obławy zorganizowanej w okolicach Złotnik Kujawskich i przekazany do WUBP w Bydgoszczy. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z 17 września 1949 r. został skazany na karę śmierci, którą wykonano 30 grudnia tegoż roku w Więzieniu Karno-Śledczym w Bydgoszczy. Miał wtedy 23 lata.

Szczątki Mariana Olejniczaka zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych przeprowadzonych w lipcu 2021 r. na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej przez pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

Udostępnij: Facebook Twitter