Politechnika Bydgoska kontra Porozumienie Rezydentów: To manipulacja

Politechnika Bydgoska przyjmie 60 osób na pierwszy rok na kierunek lekarski / Fot. B. Witkowski/UMB

Porozumienie Rezydentów OZZL zarzuca Politechnice Bydgoskiej, że kadra naukowa na kierunku lekarskim istnieje tylko „na papierze”. – Powiela opinie niesłusznie kwestionujące przygotowanie uczelni do rozpoczęcia kształcenia na kierunku lekarski – odpowiada dr hab. Szymon Różański, prorektor ds. rozwoju PBŚ. Na jedno miejsce na tym kierunku jest 14 kandydatów.

Kilka dni temu ukazało się ministerialne rozporządzenie przyznające Politechnice Bydgoskiej limit 60 przyjęć na kierunek lekarski. Wcześniej uczelnię wizytowali dodatkowo przedstawiciele Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Przeciwko przyznaniu limitu i otwarciu od października kierunku lekarskiego na PBŚ protestowało Porozumienie Rezydentów. Jego przewodniczący, Sebastian Goncerz, zarzucał Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, że chce otwierać kierunki lekarskie, nie dbając o jakość kształcenia przyszłych lekarzy. Twierdził, że pośród kadry zgłoszonej przez PBŚ, pięcioro osób nie zamierza podjąć pracy na uczelni, a jedna nie żyje.

W czwartek (18 lipca) bydgoska uczelnia wydała oświadczenie w tej sprawie. Protestuje przeciwko twierdzeniom Goncerza. – Porozumienie Rezydentów OZZL powiela opinie niesłusznie kwestionujące przygotowanie Politechniki Bydgoskiej do rozpoczęcia kształcenia na kierunku lekarskim powołując się na rzekomo gorszą sytuację kadrową od deklarowanej we wniosku dotyczącym uruchomienia kierunku, składanym w sierpniu 2023 roku. Tego rodzaju zarzut wynika najprawdopodobniej z braku dostatecznej wiedzy przedstawicieli PR OZZL na temat faktycznej sytuacji kadrowej Wydziału Medycznego PBŚ oraz podstawowych procedur związanych z przygotowaniem i prowadzeniem kierunku studiów. Chętnych do podjęcia współpracy z uczelnią w zakresie kształcenia medycznego jest znacznie więcej od liczby osób wskazanej w sierpniu 2023 roku. Świadczy o tym fakt, że wśród już zatrudnionych na Wydziale Medycznym PBŚ nauczycieli akademickich są także doświadczeni specjaliści, którzy zgodę na współpracę wyrazili po złożeniu wniosku – czytamy w oświadczeniu.
Według dr Różańskiego Porozumienie manipuluje informacją. – Tworzenie w tej sytuacji narracji jakoby rezygnacja z zatrudnienia z przyczyn obiektywnych kilku osób spośród blisko 150 wskazanych we wniosku sprzed kilkunastu miesięcy wpływa na nieodpowiednią sytuację kadrową, stanowi manipulację.

PBŚ podkreśla, że „przygotowanie uczelni pod względem kadrowym, organizacyjnym i infrastrukturalnym było ponownie weryfikowane w czerwcu br. podczas wizytacji przedstawicieli Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która poprzedziła decyzję ministrów nauki i zdrowia w sprawie przyznania limitu Politechnice Bydgoskiej na kształcenie na kierunku lekarskim od października 2024 roku.”

Kierunek jest hitem tegorocznej rekrutacji PBŚ. Na 60 miejsc zgłosiło się 847 kandydatów, czyli 14 na jedno.

Udostępnij: Facebook Twitter