Ponad dwanaście kilometrów akt – Archiwum Państwowe świętuje stulecie. Skarby pokazuje na Wyspie Młyńskiej

Na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy można oglądać wystawę poświęconą 100. rocznicy włączenia Archiwum Państwowego w Bydgoszczy do sieci polskich archiwów państwowych.

Na 40 tablicach ukazane zostały historia i dzień dzisiejszy bydgoskiego archiwum. Przedstawiono najważniejsze wydarzenia z dziejów archiwum, mającego swoją główną siedzibę do ubiegłego roku w Bydgoszczy przy ulicy Dworcowej 65. Poprzez pryzmat nowej, otwartej w 2023 roku, siedziby przy ulicy Karłowicza 17 w Bydgoszczy, przedstawione zostały struktura i zadania archiwum jako instytucji nowoczesnej i otwartej dla swoich gości. Opisane zostały jego najważniejsze funkcje i specyfika pracy, wykonywanej w poszczególnych oddziałach.

Zwiedzający dowiedzieć się może, że archiwum przechowuje w swoim zasobie różne rodzaje materiałów archiwalnych – dokumentację aktową, fotografie, mapy, dokumentację techniczną, plakaty, druki ulotne i inne. W naszym zasobie mamy już ponad 12,5 kilometrów bieżących akt.

– No i oczywiście prezentujemy także wybrane najcenniejsze i najciekawsze skany oryginalnych dokumentów z naszego zasobu. Obejrzeć można kopię najstarszego dokumentu w zasobie – XII-wiecznej bulli papieża Aleksandra III, mapy Bydgoszczy z 1774 roku (tzw. plan Gretha), a także wiele historycznych fotografii z Bydgoszczy i regionu – podkreślają pracownicy bydgoskiego archiwum. Wystawa będzie czynna do 10 grudnia.

We wtorek (26 listopada) w  Teatrze Kameralnym odbyła się uroczysta gala obchodów 100-lecia Archiwum Państwowego w Bydgoszczy w sieci polskich archiwów państwowych. Zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz wręczył dyrektorowi bydgoskiego Archiwum Eugeniuszowi Borodijowi Medal Prezydenta Bydgoszczy.

Wystawę na Wyspie Młyńskiej można oglądać do 10 grudnia. 

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter