Na lotnisku w Bydgoszczy uruchomiono 110 paneli fotowoltaicznych. Wkrótce pojawią się kolejne, które mają dać prąd 160 tys. mieszkańcom.
W czwartek (14 lipca) zaczęła działać pierwsza instalacja fotowoltaiczna na terenie lotniska, wykonana przez bydgoską firmę Rawicom. Moc paneli to blisko 50 kilowatów. Co prawda nie odciąży całkowicie lotniska od płacenia za energię, ale na pewno zmniejszy jej koszty oraz przyczyni się do poprawy jakości powietrza w sąsiedztwie lotniska. Inwestycja kosztowała ponad 200 tys. zł. Powstała w pobliżu terminala, od strony drogi krajowej nr 25.
Port Lotniczy Bydgoszcz i zysk ze słońca
– Cieszymy się, że lotnisko rozwija się i będzie mogło poprawić swoją sytuację finansową. Dla województwa kujawsko-pomorskiego jest to również bardzo istotne, ponieważ dążymy do tego, by więcej energii było w naszym regionie produkowanej niż zużywanej. Te realizowane i zaplanowane inwestycje w Porcie Lotniczym Bydgoszcz idealnie wpisują się w strategię województwa – powiedział Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego.
Jednak władze lotniska chcą przeprowadzić inwestycje ze znacznie większym rozmachem. Po drugiej stronie lotniska, w pobliżu obok działek na Szwederowie ma powstać kolejna farma, która będzie generować już 100 megawatów energii.
Energia dla 160 tys. mieszkańców
– Zakładając, że jedno czteroosobowe gospodarstwo domowe zużywa rocznie średnio 2500 kWh, wyprodukowany przez Lotnisko Bydgoszcz prąd z ekologicznych źródeł energii zapewni elektryczność dla 40 tys. gospodarstw, czyli 160 tys. mieszkańców naszego regionu. Energię będą mogli spożytkować m. in. mieszkańcy Bydgoszczy oraz gminy Białe Błota. Skorzystają z niej również Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 – wylicza Port Lotniczy.
– Obecnie procedowane są kwestie formalno-prawne, które pozwolą na budowę jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych. Otrzymaliśmy decyzję środowiskową z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy na realizację tej inwestycji. To pozwala wkroczyć w kolejny etap budowania niezależności energetycznej portu, ale również regionu. Zakładana produkcja prądu znacznie przewyższy potrzeby regionalnego lotniska. Port jest strategicznym miejscem dla całego regionu, przede wszystkim dzięki możliwości podróży w najdalsze zakątki świata. Idziemy jednak krok dalej, by lotnisko kojarzone z oknem na świat województwa było także liderem w produkcji ekologicznego prądu – wskazuje Tomasz Moraczewski, prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz.
Rozpoczęcie prac nad dalszą częścią elektrowni wiąże się z decyzją wojewody i podłączeniem się do sieci Enei. Tak wielka inwestycja pochłonie nawet ok. 300 mln zł. Ale władze PLB liczą na wsparcie państwa i Urzędu Marszałkowskiego, który jest większościowym udziałowcem spółki.
Port Lotniczy Bydgoszcz, w trakcie remontu drogi dojazdowej na lotnisko, wspólnie z władzami gminy Białe Błota, zdecydował o zamontowaniu oświetlenia, które pełną moc osiąga jedynie po wykryciu ruchu pojazdów, a przygasa, kiedy drogą akurat nikt się nie porusza.