„Kajakarz” to jedna z figur wystawy „Uniesienie – wystawa rzeźb balansujących Jerzego Kędziory” / Fot. B. Witkowski/UMB
Nad Młynówką i Wyspą Młyńską zawisły rzeźby Jerzego Kędziory, autora bydgoskiego „Przechodzącego przez rzekę”. Są one częścią wystawy „Uniesienie”, którą można będzie od weekendy oglądać w Młynach Rothera.
Wiszą w powietrzu, balansują nad wodą Młynówki i Brdy. To rzeźby stworzone przez Jerzego Kędziorę. W okolicy kładki na ul. Ku Młynom, przy Karczmie Młyńskiej, lewituje wioślarz. Kilkadziesiąt metrów dalej skoczek zawisł nad powierzchnią wody. Obok Przystani Bydgoszcz mamy kajakarza. Nad tarasem Młynów Rothera wiszą kolejne dwie postacie. 20 lat temu linoskoczek z jaskółką tego artysty zawisł w pobliżu mostu Staromiejskiego nad Brdą – upamiętnia wejście Polski do Unii Europejskiej.
Nowe figury, które niedawno pojawiły w naszym mieście, są częścią czasowej ekspozycji „Uniesienie – wystawa rzeźb balansujących Jerzego Kędziory”. Podobne postacie częstochowskiego rzeźbiarza można znaleźć w różnych częściach Polski, a nawet świata. Jedna z figur wyeksponowanych w ramach ekspozycji będzie miała swój premierowy pokaz. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę (27 kwietnia) w Młynach Rothera, o godz. 13. W samej instytucji, między piętrami głównego holu oraz w poszczególnych pomieszczeniach, także zawisło kilka rzeźb. Będzie można je podziwiać do 24 października, w godzinach otwarcia Młynów.
Jerzy Kędziora
Jerzy „JotKa” Kędziora – rzeźbiarz, malarz, designer, pedagog, absolwent ASP w Gdańsku. Uczestnik około 500 wystaw w Polsce i na świecie. Autor pomników i rzeźbiarskich akcentów w przestrzeni publicznej. Laureat wielu nagród. Kędziora od początku swojej drogi artystycznej interesował się sztuką kinetyczną i eksperymentami rzeźbiarskimi. Zmienność czasu, wyborów i egzystencji w czasach nam współczesnych stała się podstawą jego artystycznych poszukiwań, które skłoniły go do podjęcia pracy nad rzeźbami balansującymi, dzięki którym zyskał uznanie na całym świecie. Pokazywał je na monumentalnych wystawach plenerowych m.in. w Dubaju, Abu Dhabi, Palm Beach, Long Island, Berlinie, Pradze czy Singapurze oraz na takich imprezach, jak Biennale w Wenecji, Art Basel Miami, ArtTaipei czy ARTZUID – Biennale Rzeźby w Amsterdamie. W Polsce tworzy Szlak Rzeźb Balansujących, które można oglądać w przestrzeni publicznej w wielu miejscach kraju, mi. in. w Lublinie, Częstochowie, Poznaniu, Katowicach.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!