Historyczny kształt, dużo zieleni oraz estetyczne pawilony. Tak wygląda nowa koncepcja zagospodarowania placu Wolności. Zachowany zostanie handel kwiatami w nowych, estetycznych pawilonach.
Reprezentacyjny plac bydgoskiego Śródmieścia w XVII wieku był częścią ogrodu klasztornego sióstr Klarysek. Z czasem wokół pojawiły się charakterystyczne budynki i symbole miasta – kościół (pierwotnie ewangelicki, pod wezwaniem Św. Pawła), narożna kamienica autorstwa Józefa Święcickiego, I Liceum Ogólnokształcące oraz fontanna Potop.
Nowa koncepcja to owoc wielu spotkań. – Plac Wolności to jedna z wizytówek miasta. Wypracowanie spójnego pomysłu, który stworzy nową jakość w tej części miasta udało się m.in. dzięki zaangażowaniu społeczników – mówi Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy. Wszystkie pomysły zostały uzgodnione z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Teraz koncepcja przełoży się na projekt budowlany i wykonawczy.
Jednym z głównych celów zmian było zwiększenie liczby zieleni. Żadne drzewo nie zostanie usunięte. Zaplanowano jedynie cięcia sanitarne, pielęgnacyjne i formujące drzew i krzewów. Na placu pojawi się m.in. lipa drobnolistna Greenspre. Kompozycje roślin będą się składać m.in. z żywopłotów, trzmielin, hortensji, róż, tawuł, kosodrzewin, traw ozdobnych. Sadzone mają być również cebule krokusów, tulipanów oraz cebulicy syberyjskiej.
Dużą uwagę przywiązano do nawierzchni. Wykorzystany zostanie m.in. chodnik miejski, czyli charakterystyczne płyty granitowe układane w karo. Nawierzchnia ulicy będzie wykonana z ciętego bruku. Dotychczasowa nawierzchnia zostanie zdemontowana i wykorzystana w innym miejscu.
Spójne stylistycznie będą też energooszczędne lampy. Zaplanowano trzy lampy od strony ul. Gdańskiej (z tzw. pastorałem) i 26 niższych, typowych dla oświetlenia parkowego. Częścią projektu są też iluminacje: frontowej elewacji kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, pomnika Wolności oraz frontu I LO. Istniejące iluminacje zostaną zmodernizowane, aby barwa światła była jednolita. Pojawi się też oświetlenie drzew, które ma nadać kompozycji przestrzenności.
Na placu pojawi się nowy wzór przeszklonego pawilonu miejskiego. – Forma powstała w ramach praktyk w moim biurze. Autorką jest Sylwia Młynek. Projekt ma charakter trochę industrialny, a łuk nawiązuje do elewacji kościoła – mówi plastyk miejski Marek Iwiński. Na decyzję o umiejscowieniu sześciu pawilonów miało wpływ m.in. otworzenie osi widokowych, ale też lokalizacja podziemnej infrastruktury, w tym planowanego zbiornika. – Zależało nam na tym, aby osoby prowadzące kwiaciarnie dalej mogły to robić – mówi Sztybel. Kwiaciarki dostaną gwarancję 10-letnich umów umożliwiające handel w tym miejscu. Te miejsca parkingowe, które pozostaną po modernizacji, będą służyć do krótkich postojów, dla klientów kwiaciarni.
Z myślą o pieszych oraz lokalach gastronomicznych, zostanie poszerzony chodnik wzdłuż pierzei kamienic przy ul. pl. Wolności. Ciekawym elementem będzie otwarta przestrzeń nieopodal I Liceum Ogólnokształcącego. Stanie tutaj zegar słoneczny.
Zaplanowano m.in. 27 ławek, 3 komplety stojaków na rowery (po 4), 18 koszy na śmieci i chowane w ziemi słupki ograniczające wjazd (dwa od strony ul. Gimnazjalnej i dwa od strony ul. Gdańskiej). Częścią koncepcji jest modernizacja toalety. Wymienione zostaną istniejące płytki elewacji. Nowością będzie trejaż – zielona zasłona wejścia do toalety. Od strony ul. Piotr Skargi zamontowane zostaną chowane słupki ograniczające wjazd na alejkę w kierunku ul. Gdańskiej. Przy pomniku staną maszty na flagi o bardziej historycznym wyglądzie. Specjalne kraty wokół drzew mają zapewnić wygodę pieszym oraz odpowiednie nawodnienie roślin.
Maciej Bakalarczyk, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia przypomina o liczbie osób zaangażowanych w prace nad koncepcją. – W dyskusjach uczestniczyli zarówno urzędnicy, jak i społecznicy. Centrum powinno stawać coraz bardziej na dwóch nogach – Starym Mieście i Śródmieściu – mówi.
Początek inwestycji jest uzależniony od tempa prac Miejskich Wodociągów i Kanalizacji przy budowie podziemnego zbiornika. To element tzw. dużego projektu deszczówkowego. – Plac Wolności ma być jednym z pierwszych zbiorników wykonanych po podpisaniu umowy z nowym wykonawcą. Wstępnie szacujemy, że wydarzy się to jesienią – mówi Sztybel. Wstępny kosztorys, przed opracowaniem projektu budowlanego, to 5-7 mln.