Powrót do przeszłości. Zobacz wizualizacje zrewitalizowanego placu Wolności

Historyczny kształt, dużo zieleni oraz estetyczne pawilony. Tak wygląda nowa koncepcja zagospodarowania placu Wolności. Zachowany zostanie handel kwiatami w nowych, estetycznych pawilonach.

Reprezentacyjny plac bydgoskiego Śródmieścia w XVII wieku był częścią ogrodu klasztornego sióstr Klarysek. Z czasem wokół pojawiły się charakterystyczne budynki i symbole miasta – kościół (pierwotnie ewangelicki, pod wezwaniem Św. Pawła), narożna kamienica autorstwa Józefa Święcickiego,  I Liceum Ogólnokształcące oraz fontanna Potop.

Plac Wolności, wizualizacja

Nowa koncepcja to owoc wielu spotkań. – Plac Wolności to jedna z wizytówek miasta. Wypracowanie spójnego pomysłu, który stworzy nową jakość w tej części miasta udało się m.in. dzięki zaangażowaniu społeczników – mówi Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy. Wszystkie pomysły zostały uzgodnione z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Teraz koncepcja przełoży się na projekt budowlany i wykonawczy.

Jednym z głównych celów zmian było zwiększenie liczby zieleni. Żadne drzewo nie zostanie usunięte. Zaplanowano jedynie cięcia sanitarne, pielęgnacyjne i formujące drzew i krzewów. Na placu pojawi się m.in. lipa drobnolistna Greenspre. Kompozycje roślin będą się składać m.in.  z żywopłotów,  trzmielin, hortensji, róż, tawuł, kosodrzewin, traw ozdobnych. Sadzone mają być również cebule krokusów, tulipanów oraz cebulicy syberyjskiej.

Dużą uwagę przywiązano do nawierzchni. Wykorzystany zostanie m.in. chodnik miejski, czyli charakterystyczne płyty granitowe układane w karo. Nawierzchnia ulicy będzie wykonana z ciętego bruku. Dotychczasowa nawierzchnia zostanie zdemontowana i wykorzystana w innym miejscu.

Spójne stylistycznie będą też energooszczędne lampy. Zaplanowano trzy lampy od strony ul. Gdańskiej (z tzw. pastorałem) i 26 niższych, typowych dla oświetlenia parkowego. Częścią projektu są też iluminacje: frontowej elewacji kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, pomnika Wolności oraz frontu I LO. Istniejące iluminacje zostaną zmodernizowane, aby barwa światła była jednolita. Pojawi się też oświetlenie drzew, które ma nadać kompozycji przestrzenności.

Projekt pawilonu na placu Wolności

Na placu pojawi się nowy wzór przeszklonego pawilonu miejskiego. – Forma powstała w ramach praktyk w moim biurze. Autorką jest Sylwia Młynek. Projekt ma charakter trochę industrialny, a łuk nawiązuje do elewacji kościoła – mówi plastyk miejski Marek Iwiński. Na decyzję o umiejscowieniu sześciu pawilonów miało wpływ m.in. otworzenie osi widokowych, ale też lokalizacja podziemnej infrastruktury, w tym planowanego zbiornika. – Zależało nam na tym, aby osoby prowadzące kwiaciarnie dalej mogły to robić – mówi Sztybel. Kwiaciarki dostaną gwarancję 10-letnich umów umożliwiające handel w tym miejscu. Te miejsca parkingowe, które pozostaną po modernizacji, będą służyć do krótkich postojów, dla klientów kwiaciarni.

Z myślą o pieszych oraz lokalach gastronomicznych, zostanie poszerzony chodnik wzdłuż pierzei kamienic przy ul. pl. Wolności. Ciekawym elementem będzie otwarta przestrzeń nieopodal I Liceum Ogólnokształcącego. Stanie tutaj zegar słoneczny.

Zaplanowano m.in. 27 ławek, 3 komplety stojaków na rowery (po 4), 18 koszy na śmieci i chowane w ziemi słupki ograniczające wjazd (dwa od strony ul. Gimnazjalnej i dwa od strony ul. Gdańskiej). Częścią koncepcji jest modernizacja toalety. Wymienione zostaną istniejące płytki elewacji. Nowością będzie trejaż – zielona zasłona wejścia do toalety. Od strony ul. Piotr Skargi zamontowane zostaną chowane słupki ograniczające wjazd na alejkę w kierunku ul. Gdańskiej. Przy pomniku staną maszty na flagi o bardziej historycznym wyglądzie. Specjalne kraty wokół drzew mają zapewnić wygodę pieszym oraz odpowiednie nawodnienie roślin.

Maciej Bakalarczyk, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia przypomina o liczbie osób zaangażowanych w prace nad koncepcją. – W dyskusjach uczestniczyli zarówno urzędnicy, jak i społecznicy. Centrum powinno stawać coraz bardziej na dwóch nogach – Starym Mieście i Śródmieściu – mówi.

Początek inwestycji jest uzależniony od tempa prac Miejskich Wodociągów i Kanalizacji przy budowie podziemnego zbiornika. To element tzw. dużego projektu deszczówkowego. – Plac Wolności ma być jednym z pierwszych zbiorników wykonanych po podpisaniu umowy z nowym wykonawcą. Wstępnie szacujemy, że wydarzy się to jesienią – mówi Sztybel. Wstępny kosztorys, przed opracowaniem projektu budowlanego, to 5-7 mln.

prof. Dariusz Markowski, przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta

Koncepcja to połączenie nowoczesności z historią. To nowe rozdanie, z poszanowaniem elementów, które dziś są na placu. Temat wymagał szeregu rozmów, dyskusji i spotkań. Wielokrotnie szliśmy w teren i obserwowaliśmy poszczególne elementy placu. Staraliśmy się wrócić do tego, co było kiedyś. Najważniejsze jest otworzenie placu, stworzenie osi widokowych, która do tej pory była zamknięta m.in. przez budki z kwiatami. Zwracaliśmy też uwagę m.in. na standard chodnika miejskiego. Nowy plac Wolności to m.in. nowa przestrzeń dla mieszkańców. Zamiast postoju taksówek będziemy mieć zielone, estetyczne miejsce. Jego elementem będzie zegar słoneczny.

prof. Dariusz Markowski, przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta
Udostępnij: Facebook Twitter