Pożegnanie w JFTC. Generał Petr Svoboda odchodzi ze stanowiska zastępcy dowódcy [ZDJĘCIA]

Uroczystość w siedzibie JFTC w Bydgoszczy / Fot. B. Witkowski/UMB

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski pożegnał gen. bryg. Petra Svobodę, którzy skończył swoją służbę na stanowisku zastępcy dowódcy i szefa sztabu Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Zastąpił go gen. bryg. Zoltan Barany.

W czwartek (18 lipca) na terenie Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO odbyła się uroczystość przekazania obowiązków zastępcy dowódcy i szefa sztabu JFTC. Swoją służbę w Bydgoszczy skończył gen. Petr Svoboda. Jego stanowisko obejmuje teraz pełnił gen. Zoltan Barany. Gen. Svobodę pożegnał m.in. prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Z dużym sentymentem będę wspominał wszelkie wspólne inicjatywy, szczególnie te podejmowane na rzecz lokalnej społeczności, takie jak Dzień NATO, rocznicowe obchody JFTC, a także uroczystości państwowe i samorządowe, w czasie których mogliśmy liczyć na niezawodną obecność pana generała – powiedział podczas uroczystości. Swojego zastępcę żegnał także dowódca JFTC gen. Bogdan Rycerski, który wręczył mu Złoty Medal Wojska Polskiego.

Rafał Bruski i Petr Svoboda

Prezydent Rafał Bruski pożegnał także gen. Svobodę w ratuszu / Fot. B. Witkowski/UMB

Węgier, gen. Barany, który przejmuje obowiązki zastępcy dowódcy i szefa sztabu Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, jest w wojsku od 1989 roku. Brał udział w misjach pokojowych w Kosowie i Afganistanie. Szkolił się m.in. w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Ma żonę Andreę, dorosłą córkę, syna i troje wnucząt. Lubi podróże, wędrówki górskie, pływanie.

W Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy, które jest jedną z pięciu NATO-wskich instytucji w naszym mieście, służy 170 żołnierzy i cywilów, posiadających wiedzę i doświadczenie pozwalające na wspieranie szerokiego zakresu szkoleń NATO. Zespół reprezentuje 22 państwa NATO (Belgię, Bułgarię, Kanadę, Czechy, Danię, Francję, Niemcy, Grecję, Węgry, Włochy, Łotwę, Litwę, Holandię, Macedonię Północną, Norwegię, Polskę, Portugalię, Słowację, Hiszpanię, Turcję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone Ameryki) oraz jedno państwo Partnerstwa dla Pokoju (Gruzję).

Zapisz się na nasz newsletter!

Udostępnij: Facebook Twitter